Bu Makale Besinlere Karşı Olan Bakış Açınızı Değiştirebilir.

Araştırmacılar, dikkatli bir yaklaşımın beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebileceğini ve kilo vermenize yardımcı olabileceğini söylüyor.

Yeni bir araştırmaya göre yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek, farklı bir zihniyet benimsemekle başlayabilir.

Bu yıl kilo vermeye karar verdiyseniz, muhtemelen spor salonuna gitmeye ve kalori azaltmaya başladınız.

Ancak hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek başka bir şey daha var: minful eating

Yeni araştırmalar, farkındalık eğitiminin, insanların kilo ölçeğinde daha düşük sayıları görmelerine yardımcı olmada önemli bir rol oynayabileceğini buldu.

Endocrine Society’nin Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism’de geçen ay yayınlanan bir çalışmada, Birleşik Krallık’tan araştırmacılar bir obezite yönetimi programındaki 53 katılımcıya farkındalık eğitimi sundular.

Farkındalık seanslarını tamamlayan 33 kişinin, kursa katılmamayı seçenlere göre ortalama 6 kilo daha fazla düştüğünü buldular.

Sınıfı takip eden altı ay içinde, dört mindfulness seansından en az üçünü tamamlayan katılımcılar ortalama 6 kilo, iki veya daha az sınıfa katılanlar ise yaklaşık 2 kilo verdiler.

Bulgular, zihniyet ve kilo kaybı arasında önemli bir bağlantı olduğunu gösterebilir.

Red sağlık hizmetleri müdürü Brad Crump, “Bu, özellikle Yeni Yıl kararları üzerinde çalışırken ve her zaman yaptıkları işe yaramayan şeylere geri dönerken insanların duyması gereken bir şey,” dedi. Mindfulness odaklı kilo verdiren tatiller sunan Mountain Resort. “Konu kilo vermeye geldiğinde, kalori alımı, kalori çıkışı ve egzersize çok fazla odaklanılıyor, ancak bir başka önemli bileşen de gıda ile ilişkimiz.”

Farkındalık ve diyet

Farkındalık, insanların tepkileri ve davranışları üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanın yanı sıra zorlu deneyimler hakkında “farkındalık ve kabul” geliştirmelerine yardımcı olan bir uygulamadır.

Farkındalık, yalnızca kilo vermek için kullanılmasa da, duygusal yeme, yenilgi duyguları ve özeleştiri gibi ölçekte daha yüksek sayılara katkıda bulunabilecek davranışları sınırlayabilir.

Bir psikolog, obezite araştırmacısı ve WW (eski adıyla Weight Watchers) bilim adamı olan Gary Foster, gıda konusundaki zihniyetinizi değiştirmek, uzun vadede kilo vermeyi sürdürmek için kritik öneme sahiptir.

Sağlıklı yaşam ve kilo yönetimi programının katılımcıların sağlıklı bir zihniyet geliştirmelerine yardımcı olmaya büyük önem verdiğini söylüyor.

“Çoğu insan için diyet yapmak, tıpkı diyet yapanların hapishanesine gitmek gibi zahmetli ve zor olan günlük yaşamdan dramatik bir ayrılıktır. Foster, cezanız bittiğinde işlerin eski haline döneceğini anlamak için bir psikolog gerekmiyor.

“Ama şu anki hayatınıza her iki ayağınızla başlarsanız ve onu nasıl yeniden yapılandırabileceğinizi ve varoluş ve düşünce şeklinizi nasıl düzenleyebileceğinizi düşünürseniz, bu size uzun vadeli başarı için daha iyi bir yol sağlayacaktır” dedi.

Bir grup çalışması

En son araştırmaya katılanlar, diyetisyenler ve psikologlar tarafından yönetilen bir dizi grup oturumunda farkındalığı öğrendiler.

Araştırmacılar, uygulamayı diğer insanlarla birlikte öğrenmenin, katılımcıların kilo verme hedeflerinde daha büyük başarı elde etmelerine yardımcı olabilecek bir topluluk duygusu yarattığını söyledi.

Rapora göre, başkalarıyla etkileşim kurmak, özgüven ve kilo yönetimini artırmaya yardımcı olan “paylaşılan bir sosyal kimlik” yarattı.

Foster, “Amaç homojenliği denen psikolojik bir ilke var, bu da insanları tek bir amaç etrafında birleştirirseniz, ortaklığın sonuçları yönlendirdiğini gösterir” dedi. “Bir dalgalanma etkisi de var – bir çalışma gösterdi ki insanlar Kilo Gözlemcilere katıldıklarında hanelerindeki diğer insanlar katılmasalar bile kilo verdiler.”

Karışık sonuçlar

Son çalışma, farkındalığın kilo vermenin etkili bir bileşeni olabileceğini öne sürerken, önceki araştırmalar karışık sonuçlar verdi.

Diğer 19 raporun 2015 sistematik incelemesi, önemli kilo kaybında ne kadar farkındalığın sorumlu olduğunu belirledi.

Öte yandan, diğer 21 raporun 2014 tarihli bir incelemesi, farkındalığın aşırı yemek yeme ve duygusal yeme gibi sağlıksız yeme davranışlarını değiştirmede etkili bir araç olduğunu kanıtladı.

Geçen ayın raporunun yazarları, konuyu ilerletmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Sağlığınızı iyileştirmek

Kilo vermekle olan ilişkisi ne olursa olsun, farkındalık sağlığınızı çeşitli şekillerde iyileştirebilir.

Foster, “Farkındalığın canlılık, stresten kurtulma ve güven gibi her türlü şeye yardım ettiğine dair çok sayıda kanıt var” dedi. “Sağlık yolculuğunda tutarlı ve hem ölçekte hem de ölçek dışında karşılığını veriyor.”

Dr. Michelle May’ın “Sevdiğin şeyi ye, yediğini sev” adlı kitabını okumanızı ve herhangi bir yemekten önce zihninizi ve bedeninizi kontrol etmek için duraklamanızı tavsiye ediyor.

“Yemek yemeyi düşündüğünüzde, kendinize” Aç mıyım? “,” Bana sunulan en iyi seçenekler nelerdir? “Ve” Beni ne tatmin edecek? “Diye sorun. Kendine ve yiyeceğe ilişkin yargıları ortadan kaldırmak, insanların kendilerine değer vermelerine ve daha mutlu bir yaşam sürmelerine yardımcı olabilir ”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir