Spirulina’nın Kanıta Dayalı 10 Faydası

Spirulina, dünyanın en popüler takviyeleri arasındadır. Vücudunuza ve beyninize fayda sağlayabilecek çeşitli besinler ve antioksidanlarla doludur.

İşte Spirulina’nın Kanıta Dayalı 10 Faydası

1. Spirulina, birçok besin maddesi açısından son derece zengin, hem tatlı hem de tuzlu suda yetişen bir organizmadır.

Genellikle mavi-yeşil algler olarak adlandırılan tek hücreli mikropların ailesi olan bir tür siyanobakteri türüdür. Tıpkı bitkiler gibi siyanobakteriler güneş ışığından fotosentez adı verilen bir işlemle enerji üretebilirler. Spirulina, eski Aztekler tarafından tüketilirdi ancak NASA, astronotların kullanması için uzayda yetiştirilebileceğini önerdiğinde tekrar popüler oldu (1).

Standart bir günlük spirulina dozu 1 ila 3 gram arasındadır, ancak günde 10 grama kadar olan dozlar etkili bir şekilde kullanılmıştır. Bu minik alg besinlerle doludur.

Tek bir çorba kaşığı (7 gram) kurutulmuş spirulina tozu (2):

Protein: 4 gram
B1 Vitamini (tiamin): % 11
B2 Vitamini (riboflavin): % 15
B3 Vitamini (niacin): % 4
Bakır: % 21
Demir: % 11

Aynı zamanda makul miktarda magnezyum, potasyum ve manganez ve ihtiyacınız olan hemen hemen her besini içinde az miktarda içerir.
Ayrıca, 1 yemek kaşığında sadece 20 kalori ve 1.7 gram sindirilebilir karbonhidrat bulunur.

Spirulina gezegendeki en besleyici gıda olabilir. Bir çorba kaşığı (7 gram) spirulina, yaklaşık 1.5-1.0 oranında hem omega-6 hem de omega-3 yağ asitleri dahil olmak üzere yaklaşık 1 gram – az miktarda yağ sağlar. Spirulinadaki proteinin kalitesi mükemmel olarak kabul edilir – yumurtalarla karşılaştırılabilir. İhtiyacınız olan tüm temel amino asitleri verir. Spirulina’nın B12 vitamini içerdiği sıklıkla iddia edilir, ancak bu yanlıştır. İnsanlarda faydalı olduğu kanıtlanamayan psödovitamin B12 içerir (3, 4).

2.Oksidatif Hasar, DNA’nıza ve Hücrelerinize Zarar Verebilir.

Bu hasar kansere ve diğer hastalıklara katkıda bulunan kronik enflamasyonu tetikleyebilir (5). Spirulina, oksidatif hasara karşı koruyabilecek fantastik bir antioksidan kaynağıdır. Başlıca aktif bileşeni phycocyanin olarak adlandırılır. Bu antioksidan madde ayrıca spirulina’ya mavi-yeşil rengini verir. Fitosiyanin, serbest radikallerle savaşabilir ve etkileyici antioksidan ve anti-enflamatuar etkiler sağlayan enflamatuar sinyal moleküllerinin üretimini inhibe edebilir (6, 7, 8).

3. Kötü Kolesterol “LDL” ve Trigliserid Düzeylerini Düşürebilir.

Kalp hastalığı, dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılı olan birçok risk faktörü vardır. Görünen o ki, spirulina bu faktörlerin çoğunu olumlu yönde etkiliyor. Örneğin, iyi kolesterol “HDL” yükseltirken, total kolesterol, kötü kolesterol “LDL” ve trigliseritleri düşürebilir. Tip 2 diyabetli 25 kişiden oluşan bir çalışmada, günde 2 gram spirulina, bu belirleyicileri anlamlı şekilde iyileştirdi

(9).

Yüksek kolesterolü olan insanlarla yapılan bir başka çalışma, günde 1 gram spirulina’nın trigliseritleri % 16,3 ve LDL’yi % 10,1 düşürdüğünü tespit etmiştir (10).

4.” LDL” Kötü Kolesterolü Oksidasyondan Korur.

Vücudunuzdaki yağ yapıları oksidatif hasara karşı hassastır. Bu, birçok ciddi hastalığın ana itici gücü olan lipid peroksidasyonu olarak bilinir (13, 14). Örneğin, kalp hastalığının gelişmesindeki kilit adımlardan biri kötü kolesterolün oksidasyonudur (15). İlginç bir şekilde, spirulinadaki antioksidanlar hem insanlarda hem de hayvanlarda lipid peroksidasyonunu azaltmada özellikle etkili görülmektedir (16, 17 ). Tip 2 diyabetli 37 kişiden oluşan bir çalışmada, günde 8 gram spirulina, oksidatif hasar belirteçlerini önemli ölçüde azalttı. Ayrıca kandaki antioksidan enzimlerin seviyelerini de arttırmıştır (18).

5. Anti-Kanser Özelliklerine Sahip Olabilir.

Bazı kanıtlar spirulina’nın kanser önleyici özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, kanser oluşumunu ve tümör boyutunu azaltabileceğini göstermektedir (19, 20). Spirulina’nın ağız kanseri veya ağız kanseri üzerindeki etkileri özellikle iyi çalışılmıştır. Bir çalışma Hindistan’da 87 kişiyi ağızda oral submukoz fibrozis (OSMF) adı verilen prekanseröz lezyonlarla inceledi. Bir yıl boyunca günde 1 gram spirulina alanların% 45’i lezyonlarını hayal kırıklığına uğrattı. Bu insanlar spirulina almayı bıraktıklarında, neredeyse yarısı lezyonları düzeltti  (21). OSMF lezyonu olan 40 kişiden oluşan bir başka çalışmada, günde 1 gram spirulina, OSMF semptomlarında ilaç Pentoksilfilin’den daha fazla iyileşme sağlamıştır (22) .

6. Tansiyonu Düşürebilir.

Yüksek tansiyon; kalp krizi, felç ve kronik böbrek hastalığı gibi birçok ciddi hastalığın ana sürücüsüdür. 1 gram spirulina etkisiz kalırken, normal seviyedeki bireylerde kan basıncını düşüren günde 4.5 gramlık bir doz olduğu gösterilmiştir (10, 11). Bu azalmanın, kan damarlarınızın gevşemesine ve genişlemesine yardımcı olan bir sinyal molekülü olan nitrik oksit üretiminin arttırdığı düşünülmektedir (23).

7. Allerjik Rinit Belirtileri Geliştirir.

Alerjik rinit, burun geçiş yollarınızdaki iltihap ile karakterizedir. Polen, hayvan kılı veya hatta buğday tozu gibi çevresel alerjenler tarafından tetiklenir. Spirulina, alerjik rinit belirtileri için popüler bir alternatif tedavi yöntemidir ve etkili olabileceğine dair de kanıt vardır (24). Alerjik rinitli 127 kişi üzerinde yapılan çalışmada günde 2 gram, burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve kaşıntı gibi semptomları önemli ölçüde azaltmıştır (25).

8. Anemi Tedavisinde Etkili Olabilir.

Çok farklı anemi türleri vardır. En yaygın olanı, kanınızdaki hemoglobin veya kırmızı kan hücrelerinde azalma ile karakterizedir. Anemi yaşlı erişkinlerde oldukça yaygındır, bu da uzun süre halsizlik hissine yol açar (26). Anemi yaşayan 40 yaşlarında bir hastanın üzerinde yapılan çalışmada, spirulina takviyeleri kırmızı kan hücrelerinin hemoglobin içeriğini arttırmış ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmiştir (27).

Bunun sadece bir çalışma olduğunu unutmayın. Herhangi bir öneride bulunulmadan önce her zaman daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

9. Kas Gücünü ve Dayanıklılığı Artırabilir.

Egzersizin neden olduğu oksidatif hasar, kas yorgunluğuna önemli bir katkıda bulunur. Bazı bitkisel gıdalar, sporculara ve fiziksel olarak aktif bireylerin bu hasarı en aza indirgemelerine yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahiptir. Spirulinaile yapılan bazı çalışmaların gelişmiş kas kuvveti ve dayanıklılığına dikkat çektiğinden, yararlı gözükmektedir. İki çalışmada, spirulina dayanıklılığı arttırdı, insanların yorulma sürelerini önemli ölçüde arttırdı (28, 29).

10. Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olabilir.

Spirulina ile yapılan hayvan çalışmalarında kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğü görülmektedir. Bazı durumlarda, Metformin (30, 31, 32) dahil olmak üzere popüler diyabet ilaçlarından daha iyi performans göstermiştir. Spirulina’nın insanlarda etkili olabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır. Tip 2 diyabetli 25 kişiden oluşan iki aylık bir çalışmada günde 2 gram spirulina, kan şekeri seviyelerinde etkileyici bir düşüşe yol açtı (9). Uzun süreli kan şekeri seviyelerinin bir göstergesi olan HbA1c, % 9’dan % 8’e düşmüştür ve bu da oldukça önemlidir. Çalışmalar, bu belirteçteki % 1’lik bir düşüşün diyabetle ilişkili ölüm riskini % 21 oranında azaltabileceğini tahmin etmektedir (33). Ancak, bu çalışma süresi kısa ve küçüktü. Daha fazla çalışma gereklidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir