Sebze Sevmemenizin Sebebi Genleriniz Olabilir!

  • Bazı genler, bazı insanların sebzelerden daha acı tat almasına neden olabilir.
  • “Tat geni” insanların farklı lezzetleri nasıl algıladıklarını etkileyebilir.
  • Tat tomurcukları yaşlandıkça azalır, böylece en sevmediğiniz sebzeler bile daha sonradan lezzetli olabilir.

Bazı insanlar için sebze yemek neden zor?

Kentucky Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir genin sebzelerde bulunan bileşiklerin bazılarının özellikle acı gelmesini sağladığını, bu nedenle brokoli, Brüksel lahanası ve lahana gibi besleyici, kalp sağlığına yararlı olan sebzelerden kaçındıklarını belirtiyorlar.

‘Tat geni’ 👅

İnsanlar TAS2R38 adında bir tat geninin iki kopyasıyla doğarlar. AVI adı verilen versiyonunun iki kopyasını alan kişiler bu kimyasalların acılığına duyarlı değildir. Ancak, bir AVI kopyasını ve bir PAV kopyasını devralanlar özellikle hassaslar ve bu yiyecekleri özellikle acı buluyorlar.

Araştırmacılar, bu ilişkinin iki veya daha fazla kardiyovasküler hastalık risk faktörü olan kişilerde var olma ihtimalini araştırdı. 3 yıl boyunca, kardiyovasküler hastalık riski taşıyan insanlarda gen etkileşimlerini araştıran önceki bir çalışmanın bir örneğini kullanarak ikincil bir veri analizi yaptılar. 175 kişiden oluşan gıda sıklığı anketlerini analiz ettiler.

Katılımcıların ortalama yaşı 52 idi. Yüzde 70’inden fazlası kadındı. Genin PAV formuna sahip kişilerin, tüketilen sebzelerin alt yarısında rütbeli olma ihtimalinin 2/2 katından fazla olduğunu buldular.

Beslenme ve Diyetetik Akademisi üyesi Michigan ve Beslenme ve Diyetetik Akademisi’nin eski başkanı Reinhard, insanların tad algısının sayısız değişkenden etkilenen karmaşık bir süreç olduğunu hatırlamaları gerektiğini söyledi.

“Bireylerin kendi tercihlerini anlamaya çalışmaları ve sağlıksız olduklarında bilişsel işlevlerinden bazılarını geçersiz kılmak için kullanmaları yararlıdır” dedi.

Kayıtlı bir diyetisyen, beslenme uzmanı ve Indianapolis’te bulunan Indiana Üniversitesi-Purdue Üniversitesi’nde kinesiyoloji bölümünde misafir öğretim görevlisi olan Annie Mahon, tat tercihlerini etkileyen genlerin araştırılmasını aktif bir araştırma alanı olarak adlandırdı. Brokoli ve karnabahar gibi kalp açısından sağlıklı sebzelerin sağlıkla ilgili etkileri hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Mahon, “Bu sebzeler iyi bir lif, folat, aynı zamanda C ve K vitaminleridir” dedi. “Bu besinler, sağlıklı bir sindirim ve bağışıklık sisteminin yanı sıra kalp sağlığını korumak için de önemlidir.”

Bu genotipli bireyler için seçeneklerin sebzeleri pişirmeyi içerebileceğini söyledi.

“Acıyı azaltabilir ve bu nedenle kabul edilebilir bir tadı olduğu bulundu” dedi. “Veya bireyler, başka birçok seçenek olduğu için yapılması gereken oldukça kolay olması gereken diğer besin kaynaklarını bulmak zorunda” dedi.

Mahon, tat tomurcuklarının yaşlandıkça hassasiyette azaldığını hatırlamanın da önemli olduğunu söyledi.

“Öyleyse, gençken meyve veya sebze sevmediğiniz için, yaşlandıkça onu sevmeyeceğiniz anlamına gelmez” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir