Matcha Çayı 🍵

Print Recipe
Matcha Çayı
Japonlar tarafından yıllar önce keşfedilmiş, popülerliği şu anda tekrar artmış olan, hatta Starbucks’ın bile “Matcha Latte” 🍵 olarak menüsüne eklediği matcha çayı, aslında yeşil çayın toz halidir. Yeşil çaydan farklı olarak içerisinde daha fazla yeşil rengini veren klorofil ve yüksek antioksidan özelliği vardır. 🌿 İçerisindeki yüksek antioksidan özelliğiyle kanser önleyici, yaşlanma karşıtı ve detoks etkilidir. 🌿 Kolesterolü düşürmeye ve kan şekerini dengelemeye yardımcıdır. 🌿 Hafıza ve konsantrasyonu güçlendirir. Matcha çayı zayıflatır mı? Unutmayalım ki tek başına mucizevi bir besin ya da çay yoktur. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme ve egzersizle birlikte kullanılırsa zayıflamaya yardımcı olabilir. Toz formunda satıldığı için güvenilir yerlerden temin edilmesi önerilir. Reflü, demir eksikliği, ishal, böbrek taşı veya böbrek yetersizliği gibi sağlık problemleri olanların matcha çayını tüketmemeleri önerilmektedir.
Hazırlık süresi 5 dakika
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 5 dakika
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Yapılışı
  1. Bir kaseye 1 silme çay kaşığı matcha yı ekleyin, üzerine 1 fincan kaynamış, biraz beklemiş sıcak su ekleyin.
  2. Köpükler oluşuncaya kadar bamboo whisk kullanarak iyice karıştırın.
  3. İçerisine bir su bardağı badem sütünü ekleyerek tekrardan karıştırın. Kaseden fincana alın.
  4. Matcha çayınız hazır.
Recipe Notes

NOT: 1.Tadı hoşunuza gitmezse içerisine bal veya steviya ekleyebilirsiniz. 2.Çok etkili olduğu için 1 silme çay kaşığından fazlasını tercih etmeyiniz. 3.Görseldeki gibi köpürmesini bamboo whisk kullanarak elde edebiliyoruz. FAYDALARI:

  • İçerisindeki yüksek antioksidan özelliğiyle kanser önleyici, yaşlanma karşıtı ve detoks etkilidir.
  • Kolesterolü düşürmeye ve kan şekerini dengelemeye yardımcıdır.
  • Hafıza ve konsantrasyonu güçlendirir.

TÜKETİMİ: Günde 1 fincan tüketilmesi önerilir. KALORİSİ: Matcha nın kalorisi yoktur. Ama içerisine süt eklediğimiz için 1 su bardağı badem sütü: 48 kcal Afiyet Olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir