Plato (Duraksama) Dönemini Kırmak İçin 14 Basit Adım

1. Karbonhidratları Kesin.

Araştırmalar, düşük karbonhidrat diyetlerinin açlığı kontrol etmeye, dolgunluk hissi vermesine ve uzun süreli kilo kaybını teşvik etmesine yardımcı olduğunu buldu.

2. Egzersiz Sıklığını veya Yoğunluğunu Artırın.

Egzersiz yapmak, özellikle kuvvet antrenmanı yapmak, kilo kaybı sırasında meydana gelen metabolik hızdaki düşüşün dengelenmesine yardımcı olabilir.

3. Yediğiniz Her Şeyi Takip Edin.

Kalori ve makro besin alımlarınızı takip etmek, hesap verebilirlik sağlayabilir ve tekrar kilo vermeye başlamak için bazı diyet ayarlamaları yapmanız gerekip gerekmediğini görmenize yardımcı olabilir.

4. Proteinden kaçmayın.

Artan protein alımı, metabolizmayı artırarak, açlığı azaltarak ve kas kütlesi kaybını önleyerek kilo kaybı duraklamasını tersine çevirmeye yardımcı olabilir.

5. Stresi Yönetin.

Stres ile ilişkili artan kortizol üretimi kilo kaybını engelleyebilir. Stres azaltma stratejileri kilo kaybını desteklemeye yardımcı olabilir.

6. Aralıklı Oruç deneyin.

Aralıklı oruç tutmak, daha az kalori tüketmenize, kas kütlesini korumanıza ve kilo kaybı sırasında metabolik hızınızı korumanıza yardımcı olabilir.

7. Alkolden Kaçının.

Alkol, boş kaloriler sağlayarak kilo kaybına müdahale edebilir, bu da aşırı yemeyi ve karın yağ depolamasını arttırmayı kolaylaştırır.

8. Daha Fazla Lifli Besinleri Tüketin.

Lif, sindirim sisteminizdeki yiyeceklerin hareketini yavaşlatır, iştahı vücudunuzun yiyeceklerden emdiği kalori sayısını azaltarak kilo kaybını teşvik eder, 

9. Su, Kahve veya Çay İçin.

İçme suyu, kahve veya çay metabolik hızınızı artırmaya ve kilo vermeye yardımcı olabilir. Kafein ve EGCG’nin yağ yakımını arttırdığı gösterilmiştir.

10.Her Öğünde Protein Tüketin.

Metabolik hızınızı artırmak ve kilo kaybını arttırmak için, her öğünde en az 20 gram protein ekleyin.

11. Bol Uykuya Ulaşın.

Yetersiz uyku, metabolik hızınızı azaltır ve açlık ve yağ depolamasını teşvik eden hormonların  seviyesini değiştirerek kilo kaybına müdahale edebilir.

12. Mümkün Olduğunca Aktif Olun.

Günlük egzersiz dışı fiziksel aktivitenizi arttırmak, metabolik hızınızı artırmanıza ve kilo kaybınızı desteklemenize yardımcı olabilir.

13. Her Yemekte Sebze Yiyin.

Sebzeler önemli besinler ile yüklüdürler ve kalorileri ve karbonhidratları düşüktür. Bunları her öğüne dahil etmek kilo kaybı platosunu tersine çevirmenize yardımcı olabilir.

14. Tartınıza Güvenmeyin.

Tartı ağırlığınız, özellikle egzersiz yaparsanız veya sıvı tutma deneyiminiz varsa, vücut yağ kaybınızı yansıtmayabilir. Nasıl hissettiğinizi, giysilerinizin nasıl oturduğunu ve ölçümlerinizin değişip değişmediğini değerlendirin.

KAYNAK: Franziska Spritzler, RD, CDE, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir