Plant-Based ve Vegan Diyet Arasındaki Fark Nedir?

Giderek artan sayıda insan, diyetlerindeki hayvansal ürünleri azaltmayı veya ortadan kaldırmayı tercih ediyor.

Sonuç olarak, marketlerde, restoranlarda, halka açık etkinliklerde ve fast food zincirlerinde daha geniş plant-based seçenekler fark edildi.

Bazı insanlar kendilerini “plant-based” olarak etiketlemeyi tercih ederken, diğerleri yaşam tarzlarını tanımlamak için “vegan” terimini kullanırlar. Bu nedenle, bu iki terim arasındaki farkların ne olduğunu merak edebilirsiniz.

Bu makalede diyet ve yaşam tarzı söz konusu olduğunda “plant-based” ve “vegan” terimleri arasındaki farklar incelenmektedir.

Plant-based Diyet Hareketinin Tarihi

Plant-based diyet hareketi, etik nedenlerden dolayı hayvanlara zarar vermekten kaçınmayı amaçlayan bir yaşam biçimi olan veganizm ile başladı. Çevreye ve sağlığına zarar vermeyi en aza indirmek için diyet ve yaşam tarzı seçimleri yapan insanları da kapsayacak şekilde genişletildi.

“Vegan” terimi, 1944 yılında, İngiliz hayvan hakları savunucusu ve The Vegan Society’nin kurucusu Donald Watson tarafından etik nedenlerle hayvanları kullanmaktan kaçınan bir kişiyi tanımlamak için yaratıldı. Veganlık, vegan olma pratiğini ifade eder.

Veganlık, yumurta, et, balık, kümes hayvanları, peynir ve diğer süt ürünleri gibi hayvansal gıdaları hariç tutan bir diyet içerecek şekilde genişletildi. Bunun yerine, vegan diyeti meyveler, sebzeler, tahıllar, yağlı tohumlar ve baklagiller gibi bitkisel gıdaları içerir.

Zamanla veganlık, yalnızca etik ve hayvan refahına değil, aynı zamanda araştırmalarla doğrulanan çevre ve sağlık endişelerine dayanan bir harekete dönüştü.

İnsanlar, modern hayvan tarımının gezegen üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra; işlenmiş ette yüksek olarak doymuş yağları seçmenin potansiyel olumsuz sağlık etkileri hakkında daha fazla bilgi sahibi oldular.

1980’lerde Dr. T. Colin Campbell, etik değil sağlığa odaklanan az yağlı, yüksek lifli, bitkisel bazlı bir diyet tanımlamak için beslenme bilimi dünyasını “plant-based diyet” terimiyle tanıştırdı.

Bugün, araştırmalar Amerikalıların yaklaşık % 2’sinin kendilerini vegan olarak kabul ettiğini ve bunların çoğunluğunun bin yıl kuşağına düştüğünü gösteriyor.

Dahası, birçok insan kendilerini plant-based veya vegan olarak etiketlemez, ancak hayvan tüketimini azaltmak ve plant-based veya vegan diyetinde popüler olan yiyecekleri denemekle ilgilenir.

Plat-based vs. vegan

Bazı tanımlar dolaşıma girmesine rağmen, çoğu insan “plant-based” ve “vegan” terimleri arasındaki bazı belirli farklılıklar üzerinde hemfikirdir.

Plant-based olmak ne demektir?

Bitki bazlı olmak tipik olarak kişinin sadece diyetine atıfta bulunur.

Birçok kişi, tamamen veya çoğunlukla bitkisel gıdalardan oluşan bir diyet yediklerini belirtmek için “plant-based” terimini kullanır. Bununla birlikte, bazı insanlar kendilerini bitki bazlı olarak adlandırabilir ve yine de hayvan kaynaklı bazı ürünleri yiyebilirler.

Diğerleri, diyetlerini çoğunlukla çiğ veya asgari düzeyde işlenmiş bütün bitkisel gıdalardan oluştuğu şeklinde tanımlamak için “plant-based gıdalar” terimini kullanır.

Bütün yiyeceklerden biri olan plant-based diyet, yağlardan ve işlenmiş tahıllardan da kaçınırken, bu yiyecekler vegan veya başka bir şekilde plat-based diyette tüketilebilir.

“Bütün gıdalar” kısmı, işlenmiş birçok vegan gıda bulunduğundan önemli bir ayrımdır. Örneğin, bazı kutulu mac ve peynir çeşitleri, sosisli sandviçler, peynir dilimleri, pastırma ve hatta “tavuk” külçeleri bütün gıdalar plant-based diyetine uyarken; vegan ve plan-based diyete uymazlar.

Vegan olmak ne demektir?

Vegan olmak diyetin ötesine geçer ve günlük yaşamda seçmeyi tercih ettiği yaşam biçimini de tanımlar.

Veganlık genellikle hayvanların mümkün olduğunca gerçekçi tüketilmesini, kullanılmasını veya sömürülmesini önleyecek şekilde yaşamak olarak tanımlanır. Bu, bireysel tercihlere ve engellere yer açarken, genel amaç, yaşam seçimleri yoluyla hayvanlara minimum zarar verilmesidir.

Hayvansal ürünleri diyetlerinden hariç tutmanın yanı sıra, kendilerini vegan olarak etiketleyen insanlar tipik olarak hayvanlardan yapılan veya test edilen ürünler satın almaktan kaçınırlar.

Bu genellikle kıyafetleri, kişisel bakım ürünlerini, ayakkabıları, aksesuarları ve ev eşyalarını içerir. Bazı veganlar için bu, hayvansal yan ürünler kullanan veya hayvanlar üzerinde test edilmiş ilaçlardan veya aşılardan kaçınmak anlamına da gelebilir.

Hem bitki bazlı hem de vegan olabilirsiniz.

Hem bitki bazlı hem de vegan olmak mümkündür, çünkü bu terimler insanları seçtikleri yaşam tarzına göre bölmek anlamına gelmez.

Birçok insan, öncelikle etik veya çevresel nedenlerle diyetlerinde hayvansal ürünlerden kaçınarak vegan olarak başlayabilir, ancak daha sonra sağlık hedeflerine ulaşmak için tam bir gıda, plant-based diyet benimser.

Öte yandan, bazı insanlar bütün yiyecekleri, bitki bazlı diyetleri yemeye başlayabilir ve daha sonra yaşam tarzlarının geri kalanını hizalayarak ve diğer gıda dışı alanlarda hayvansal ürünlerden kaçınarak veganizme genişlemeye karar verebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir