Nopal Kaktüsünün Faydaları

Dikenli armut kaktüsü olarak da bilinen Nopal kaktüs, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatı bölgelerinde ve Meksika’da yerel olarak bulunur. Düz kaktüs pedleri bitki gençken yenebilir. Kaktüs yaşlandığında, yemesi çok zordur. Nopal kaktüs, Meksika’nın bazı bölgelerindeki gıdalarda yaygın bir bileşendir.

Bu kaktüsün çeşitli sağlık yararları sayesinde bir dizi tıbbi kullanım da vardır.

1. Antiviral özelliği vardır.

Önleme, bir virüse yakalanmak için en iyi savunma hattıdır. Nopal kaktüsün antiviral özellikleri vardır ve bazı ön araştırmalar, herpes simpleks virüsü (HSV), solunum sinsityal virüsü (RSV) ve HIV’e karşı antiviral aktiviteye sahip olduğunu bulmuştur.

2. Sinir hücrelerini korur.

Sinir hücreleri diğer tüm hücreler gibi zarar görebilir. Bu duyusal kayıplara veya ağrıya neden olabilir. Nopal kaktüs bu hasara karşı koruma sağlayabilir. Örneğin, bir 2014 araştırması, nöroprotektif özellikler içerdiğini buldu. Bu, sinir hücrelerinin hasar görmesini veya işlev kaybını önlemesine yardımcı olabilir.

3. Antioksidan bakımından zengindir.

Antioksidanlar hücrelerimizi serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan koruyabilir. Nopal kaktüs antioksidanlarla doludur ve 2013’te yapılan bir çalışma, kaktüsün oksidatif stresi azaltabildiğini buldu. Antioksidanlar, yaştan ve önceden var olan koşullardan bağımsız olarak herkese yarar sağlayabilir.

4. Kan şekeri seviyelerini düzenleyebilir.

Kan şekerini düzenlemek, diyabetli insanlar için büyük bir mücadele olabilir. Nopal kaktüs tamamlayıcı bir çözüm sağlayabilir. Bazı araştırmalar, nopal kaktüsün kan şekerini azaltabileceğini ve düzenli olarak yapabileceğini göstermektedir. Örneğin 2012 tarihli bir çalışma, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmak için nopal kaktüsün diğer diyabet ilaçlarıyla birlikte alınmasını önermektedir.

5. Büyümüş prostat tedavi edebilir.

Genişlemiş bir prostat erkekler için rahatsız edici bir sorun olabilir ve bu da daha sık idrara çıkma ihtiyacı ile sonuçlanır. Erken araştırmalar, nopal kaktüsün genişlemiş prostatların tedavisinde yardımcı olabileceğini ve hatta prostat kanserinin tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bonus: Geleneksel reçeteli ilaçlardan daha az yan etki ile bunu yapabilir.

6. Kolesterolü düşürebilir.

Erken bir çalışma kanıt buldu, nopal kaktüsün kolesterolü azaltabildiğini gösteriyor. Genel kolesterol seviyeleri düşerken, LDL kolesterol (veya “kötü” kolesterol) önemli ölçüde düştü. Nopal kaktüs, geleneksel kolesterol ilaçlarından çok daha az yan etki ile kolesterolü düşürebilir.

Nasıl Tüketelim?

Nopal kaktüsün sağlık yararları birkaç farklı yolla elde edilebilir. En iyi sağlık yararlarını da sunan en belirgin yol, kaktüsü doğrudan yemektir. 

Her bir kaktüs formunun güvenli ve verimli dozlarını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Çoğu takviye genellikle günde en az bir doz 500-650 miligram almayı önerir.

Potansiyel risk

Nopal kaktüs, bir takviye yerine bir yiyecek olarak yenildiğinde en güvenli olarak kabul edilir; bunun en az yan etkisi vardır. Takviyeler muhtemelen güvenli kabul edilirken, daha fazla kanıt gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir