Metformin Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir mi?

Metformin, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini yönetmek için reçete edilen bir ilaçtır. Metforminin kilo vermenize de yardımcı olabileceğini duymuş olabilirsiniz. Ama doğru mu?

Cevap yankılanan bir ‘belki’. Metforminin kilo vermek için neler yapabileceği ve doktorunuzun bunu sizin için neden reçete edebileceği hakkında bilmeniz gerekenler burada.

Metformin kilo kaybına neden olabilir mi?

Araştırmaya göre metformin, bazı kişilerin kilo vermesine yardımcı olabilir. Ancak, metforminin neden kilo kaybına neden olabileceği açık değildir. Bir teori, iştahınızı azaltarak sizi daha az yemeye sevk edebileceğidir. Ayrıca vücudunuzun yağ kullanma ve saklama şeklini de değiştirebilir.

Çalışmalar metforminin kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermesine rağmen, ilaç hızlı bir çözüm değildir. Uzun vadeli bir araştırmaya göre, metforminden kilo kaybı bir ila iki yıl içinde kademeli olarak ortaya çıkma eğilimindedir. Kaybedilen kilo miktarı da kişiden kişiye değişir. Çalışmada, iki veya daha fazla yıl sonra kaybedilen ortalama kilo miktarı dört ila yedi kilo idi.

İlacı diğer sağlıklı alışkanlıkları takip etmeden almak kilo kaybına neden olmayabilir. Metformin alırken sağlıklı bir diyet ve egzersiz uygulayan bireyler en çok kilo verme eğilimindedir. Bunun nedeni, metforminin egzersiz sırasında ne kadar kalori yaktığınızı artırdığı düşünülüyor olabilir. Egzersiz yapmazsanız, muhtemelen bu avantaja sahip olmayacaksınız.

Ek olarak, sahip olduğunuz herhangi bir kilo kaybı sadece ilacı aldığınız sürece devam edebilir. Bu, metformin almayı bırakırsanız, orijinal kilonuza dönme olasılığınızın yüksek olduğu anlamına gelir. Ve ilacı almaya devam ederken bile, kaybettiğiniz kiloları yavaşça geri alabilirsiniz.

Başka bir deyişle, metformin, bazı insanların beklediği sihirli diyet hapı olmayabilir. Bazılarında ağırlığı azalttığı, bazılarında azaltmadığı gösterilmiştir. Metforminin faydalarından biri de kilo vermeye neden olmasa bile kilo almaya neden olmamasıdır. Bu, tip 2 diyabeti tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar için geçerli değildir.

Doktorum kilo kaybı için metformin yazacak mı?

Tip 2 diyabetiniz veya prediyabetiniz varsa ve aşırı kilolu veya obezseniz, doktorunuz diyabetinizi yönetmenize veya diyabet riskinizi azaltmanıza ve kilo vermenize yardımcı olup olamayacağını görmek için metformin yazabilir. Aslında doktorunuz, şeker hastalığınız veya prediyabetiniz olmasa bile kilo vermek için metformin yazabilir.

Bu metformin kullanımına etiket dışı kullanım denir. Bu, FDA’nın metformini bir kilo verme yardımı olarak onaylamadığı anlamına gelir. Sonuç olarak, bu amaç için ne kadar etkili olduğu hakkında daha az bilgi var.

Ya kilo vermem konusunda endişeliysem?

Metforminin, genellikle zamanla kaybolan yan etkileri olan nispeten güvenli bir ilaç olduğunu unutmayın. Aldığınızda sahip olabileceğiniz herhangi bir kilo kaybı, kademeli ve minimum düzeyde olmalı ve alarma neden olmamalıdır. Ancak metformin alırken kaybettiğiniz kilo miktarı konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun. Kilo vermenize neyin sebep olduğunu ve bununla ilgili bir şey yapılması gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Metformin alsanız da almasanız da, hızlı kilo kaybediyorsanız ve enerjiniz veya iştahınız yoksa doktorunuzu aramalısınız. Son 6 ila 12 ayda 10 kilodan fazla kaybettiyseniz ve nedenini bilmiyorsanız doktorunuzu da aramalısınız. Genel olarak, sağlığınız veya kilonuzla ilgili sorularınız veya endişeleriniz olduğunda her zaman aramaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir