Metabolizmayı Yavaşlatan 5 Hata

Metabolizma hızınızı yüksek tutmak, kilo vermek ve kilo problemlerinden uzak durmak için çok önemlidir.

Birkaç genel yaşam tarzı hatası metabolizmanızı yavaşlatabilir.

Düzenli olarak, bu alışkanlıklar kilo vermeyi zorlaştırabilir ve hatta gelecekte kilo almaya daha yatkın hale gelmenize neden olabilir.

İşte metabolizmanızı yavaşlatabilen 6 yaşam tarzı hatası:

1. Çok az kalori alıyor olabilirsiniz.

Çok az kalori almak metabolizmada büyük bir azalmaya neden olabilir.

Kilo kaybı için bir kalori açığı gerekli olmasına rağmen, kalori alımınızın çok düşmesi kilo verememenize neden olabilir.

Kalori alımınızı önemli ölçüde düşürdüğünüzde, vücudunuz kıtlık moduna girer ve kalori yakma oranını düşürür.

Zayıf ve aşırı kilolu kişilerde yapılan kontrollü çalışmalar, günde 1.000’den az kalori tüketmenin metabolik oranınızı önemli ölçüde etkileyebileceğini doğrulamaktadır (1, 2 , 3, 4, 5).

Kalori kısıtlamasıyla kilo verecekseniz, kalori alımınızı çok fazla veya çok uzun süre kısıtlamayın.

2. Proteinden kısıyor olabilirsiniz.

Yeterince protein yemek, sağlıklı bir kiloya ulaşmak ve korumak için çok önemlidir.

Kendinizi tam hissetmenize yardımcı olmasının yanı sıra, yüksek protein alımı vücudunuzun kalori yakma oranını önemli ölçüde artırabilir ( 6, 7, 8).

Sindirimden sonra ortaya çıkan metabolizma artışına, yiyeceğin termik etkisi (TEF) denir.

Proteinin ısıl etkisi karbonhidrat veya yağdan çok daha yüksektir. Gerçekten de, araştırmalar, protein tüketmenin, karbonhidratlar için % 5–10 ve yağ için % 3 veya daha az olan metabolizmayı geçici olarak yaklaşık % 20–30 artırdığını göstermektedir (9).

Her ne kadar metabolik hız kilo kaybı sırasında kaçınılmaz olarak yavaşlasa da ve kilo kontrolü sırasında daha yavaş olmaya devam etse de, kanıtlar yüksek protein alımının bu etkiyi en aza indirebileceğini göstermektedir.

3. Sedanter (Hareketsiz) Yaşam Tarzı

Yerleşik olmak, her gün yaktığınız kalori miktarında önemli bir azalmaya neden olabilir.

Özellikle, temel olarak iş yerinde oturmayı benimseyen birçok insan, metabolik hız ve genel sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilecek yaşam biçimlerine sahiptir (10).

Egzersiz yapmak veya spor yapmak yaktığınız kalori üzerinde önemli bir etkiye sahip olsa da, ayağa kalkmak, temizlik yapmak ve merdivenleri çıkmak gibi temel fiziksel aktiviteler de kalorileri yakmanıza yardımcı olabilir.

4. Yeterince yüksek kaliteli uyku almamak

Uyku, sağlıklı olmak için son derece önemlidir.

İhtiyacınızdan daha az saatte uyumak, kalp hastalığı, diyabet ve depresyon da dahil olmak üzere bir dizi hastalık riskinizi artırabilir (11).

Bazı çalışmalar, yetersiz uykunun metabolik hızınızı azaltabileceğini ve kilo alma olasılığınızı artırabileceğini belirtmektedir (12 , 13 , 14 ).

Uykusuzluk, gece yerine gündüz uyuyarak daha da kötüleşir. Bu uyku düzeni vücudunuzun sirkadiyen ritimlerini bozar.

5. Şekerli içecekler içmek

Şekerli tatlandırılmış içecekler sağlığınıza zararlıdır. Fazla tüketimi, insülin direnci, diyabet ve obezite gibi çeşitli hastalıklarla bağlantılıdır (15 , 16).

Şekerli tatlandırılmış içeceklerin olumsuz etkilerinin çoğu, fruktoza bağlanabilir. Sofra şekeri % 50 fruktoz içerirken, yüksek fruktozlu mısır şurubu % 55 fruktoz içerir.

Bununla birlikte, araştırmalar aşırı fruktoz tüketiminin karnınız ve karaciğerinizdeki yağ depolanmasını arttırdığını göstermektedir (17 , 18, 19, 20 , 21 ).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir