Meditasyonun Bilimsel Faydaları

Meditasyonun popülaritesi, daha fazla insanın yararlarını keşfettiği için artmaktadır.

Kendiniz ve çevreniz hakkında farkındalığı artırmak için meditasyonu kullanabilirsiniz. Birçok insan stresi azaltmanın ve konsantrasyon geliştirmenin bir yolu olarak düşünür.

İnsanlar aynı zamanda meditasyonu olumlu bir ruh hali ve görünüm, öz disiplin, sağlıklı uyku düzenleri gibi faydalı alışkanlıklar ve hisler geliştirmek için de kullanırlar.

İşte meditasyonun kanıtlanmış faydaları 👇

 🏃‍♀️ Stresi azaltır.

3.500’den fazla yetişkin içeren bir çalışma, meditasyonun stres azaltma konusundaki itibarını sürdürdüğünü göstermiştir (1).

Zihinsel ve fiziksel stres, stres hormonu kortizol seviyelerinin artmasına neden olur. Bu, sitokinler adı verilen iltihaplanmayı teşvik edici kimyasalların salınması gibi stresin zararlı etkilerinin çoğunu üretir.

Bu etkiler uykuyu bozabilir, depresyon ve anksiyeteyi artırabilir, kan basıncını arttırabilir ve yorgunluk ve bulutlu düşünmeye katkıda bulunabilir.

Sekiz haftalık bir çalışmada, “farkındalık meditasyonu” adı verilen bir meditasyon tarzı, stresin neden olduğu iltihaplanma tepkisini azaltmıştır (2).

Araştırmalar, meditasyonun irritabl barsak sendromu, travma sonrası stres bozukluğu ve fibromiyalji gibi strese bağlı durumların semptomlarını iyileştirebileceğini göstermiştir (3, 4, 5, 6, 7 ).

🐶 Anksiyeteyi  kontrol eder.

Daha az stres, daha az kaygı demektir.

Aynı zamanda meditasyon, fobiler, sosyal kaygı, paranoyak düşünceler, obsesif-kompulsif davranışlar ve panik ataklar gibi anksiyete bozukluklarının semptomlarını da azalttığı gözlemlenmiştir (8).

Meditasyon ayrıca, yüksek basınçlı çalışma ortamlarında işle ilgili endişelerin kontrolüne yardımcı olabilir. Bir çalışma meditasyon programının bir grup hemşirede anksiyeteyi azalttığı sonucuna varmıştır (9).

Duygusal sağlığı destekler.

Bazı meditasyon biçimleri, gelişmiş bir öz imaja ve yaşam hakkında daha olumlu bir bakış açısına sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Dikkatlilik meditasyonunda yapılan iki çalışma, 4.600 yetişkin üzerinde depresyonun azaldığını saptamıştır (1, 10).

Strese yanıt olarak salgılanan sitokinler denilen enflamatuar kimyasallar ruh halini etkileyerek depresyona neden olabilir. Birkaç çalışmanın gözden geçirilmesi meditasyonun, bu enflamatuar kimyasalları azaltarak depresyonu azaltabileceğini göstermektedir (11).

🧘‍♀️ Kişisel farkındalığı artırır.

Bazı meditasyon biçimleri, kendinize daha güçlü bir anlayış geliştirmenize yardımcı olabilir ve en iyi halinize kavuşmanıza yardımcı olabilir.

Örneğin, kendini sorgulama meditasyonu açıkça kendiniz ve etrafınızdakilerle nasıl ilişki kurduğunuzu daha iyi anlamanıza yardımcı olmayı amaçlar.

Diğer formlar size zararlı veya kendi kendini yitiren düşünceleri tanımayı öğretir. Buradaki düşünce, düşünce alışkanlıklarınız hakkında daha fazla farkındalık kazandıkça, onları daha yapıcı kalıplara yönlendirebilmenizdir (12, 13 , 14).

🔮 İyilik üretebilir.

Sevgi dolu şefkatli meditasyon olarak da bilinen bir tür meditasyon olan Metta, kendinize karşı nazik düşünceler ve duygular geliştirmeye başlar.

Uygulamada insanlar bu nezaket ve affetmeyi dışarıdan, önce arkadaşlara, sonra da tanıdıklara ve nihayetinde düşmanlara yaymayı öğreniyorlar.

Bu meditasyon formundaki yirmi iki çalışma, insanların kendilerine ve diğerlerine karşı şefkatlerini arttırma yeteneğini göstermiştir (15).

😴 Uykuyu iyileştirir.

Bir çalışma, katılımcıları iki gruptan birine rastgele atayarak iki dikkat temelli meditasyon programını karşılaştırdı. Bir grup meditasyon yaptı, diğeri yapmadı.

Meditasyon yapan katılımcılar, meditasyon yapmayanlara kıyasla daha erken uykuya daldılar ve daha uzun süre uykuya daldılar (31)

Ek olarak, bedeninizi gevşetmenize, gerginliğin serbest kalmasına ve sizi daha fazla uyuyacağınız huzurlu bir duruma sokmanıza yardımcı olabilir.

🤸‍♂️ Tansiyonu düşürebilir.

Meditasyon aynı zamanda kalp üzerindeki yükü azaltarak fiziksel sağlığı da iyileştirebilir.

Zamanla, yüksek tansiyon, kalbin kan pompalamak için çalışmasını zorlaştırır, bu da zayıf kalp fonksiyonuna neden olabilir.

Yüksek tansiyon ayrıca ateroskleroza, kalp krizlerine ve felçlere yol açabilerek arterlerin daralmasına katkıda bulunur.

996 gönüllüden oluşan bir çalışma, tekrarlı sesli olmayan bir kelime olan “sessiz mantra” ya odaklanarak meditasyon yaptıklarında kan basıncını ortalama beş puan azalttığını buldu (32).

🧘‍♀️ Her yerde meditasyon yapabilirsiniz.

Özel ekipman veya alan gerektirmeyen birçok farklı meditasyon şekli uygulanmaktadır. Günde sadece birkaç dakika ile sizde pratik yapabilirsiniz.

Meditasyona başlamak istiyorsanız, ondan ne almak istediğinizi temel alan bir meditasyon şekli seçmeyi deneyin.

İki ana meditasyon tarzı vardır:

Odaklanmış dikkat meditasyonu: Dikkat, tek bir nesneye, düşünceye, sese veya görselleştirmeye odaklanır. Dikkat ve dikkat dağıtma fikrinden kurtulmanızı vurguluyor. Meditasyon nefes, mantra veya sakinleştirici bir ses üzerinde odaklanabilir.

Açık izleme meditasyonu: Çevrenizin tüm yönleri, düşünce trenini ve benlik duygusu hakkındaki geniş kapsamlı farkındalığı teşvik eder. Normalde bastırmaya çalıştığınız düşüncelerin, duyguların veya dürtülerin farkında olmanızı içerebilir.

Alternatif olarak, sabahları meditasyon yapmak için alarmınızı birkaç dakika erken ayarlamayı düşünün. Bu, tutarlı bir alışkanlık geliştirmenize yardımcı olabilir ve güne pozitif olarak başlamanıza izin verebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir