Koronaya Karşı 12 Besin

Vücudunuzu belirli yiyeceklerle beslemek bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilir. Korona virüsüne karşı nasıl beslenelim diye düşündüğümüz şu günlerde korunmanın yollarını arıyorsanız, ilk adımınız marketinizi ziyaret etmek olmalıdır. Yemeklerinizi bu 12 güçlü bağışıklık sistemi güçlendiricisini içerecek şekilde planlayın.

1. Narenciyeler

Çoğu insan üşüttükten sonra C vitaminine döner. Çünkü bağışıklık sisteminizi geliştirmenize yardımcı olur. C vitamininin beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırdığı düşünülmektedir. Bunlar enfeksiyonlarla savaşmanın anahtarıdır.

Popüler narenciye şunları içerir:

  • greyfurt
  • portakal
  • mandalina
  • limon
  • misket limonu

Vücudunuz onu üretmediği veya saklamadığı için, sağlığı devam ettirmek için günlük C vitaminine ihtiyacınız vardır. Neredeyse tüm turunçgiller C vitamini bakımından yüksektir. 

2. Kırmızı biber

Kırmızı biber, narenciye göre iki kat daha fazla C vitamini içerir. Ayrıca zengin bir beta karoten kaynağıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, C vitamini sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olabilir. Beta karoten gözlerinizi ve cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

3. Brokoli

Brokoli, vitamin ve minerallerle aşırı yüklüdür. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra diğer birçok antioksidan ve lifle dolu brokoli, masanıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir. Gücünü sağlam tutmanın anahtarı, mümkün olduğunca az pişirmek – ya da daha iyisi, hiç pişirmemek.

4. Sarımsak

Sarımsak, dünyadaki hemen hemen her mutfakta bulunur. İlk uygarlıklar enfeksiyonlarla mücadeledeki değerini kabul etti. Sarımsak ayrıca kan basıncını düşürmeye ve arterlerin sertleşmesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Sarımsağın bağışıklık arttırıcı özellikleri, allisin gibi ağır bir sülfür içeren bileşik konsantrasyonundan geliyor gibi görünmektedir.

5. Ginger

Zencefil, hastalandıktan sonra birçok kişinin başvurduğu başka bir maddedir. Zencefil, boğaz ağrısını ve diğer enflamatuar hastalıkları azaltmaya yardımcı olabilir.

Zencefil bir miktar kapsaisin olan gingerol şeklinde bir madde içerir ve vücutta bir miktar ısı toplar. 

6. Ispanak

Ispanak listemizi sadece C vitamini açısından zengin olduğu için değil, aynı zamanda bağışıklık sistemlerimizin enfeksiyonla mücadele yeteneğini artırabilecek çok sayıda antioksidan ve beta karoten ile de doludur. Brokoli’ye benzer şekilde, ıspanak mümkün olduğunca az pişirildiğinde en sağlıklıdır, böylece besinlerini korur.

7. Yoğurt

En iyi yoğurt evde yapılan yoğurttur. Yoğurdun içerisinde bulunan kültürler, hastalıklarla mücadeleye yardımcı olmak için bağışıklık sisteminizi uyarabilir. Prelavored ve şeker yüklü türlerden ziyade sade yoğurt almaya çalışın. Sade yoğurdu sağlıklı meyvelerle ve bunun yerine balla çırpabilirsiniz.

8. Badem

Soğuk algınlığı önleme ve soğuk algınlığı ile mücadele söz konusu olduğunda, E vitamini C vitamini için bir arka koltuk olma eğilimindedir. Bununla birlikte, E vitamini sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır. Yağda çözünen bir vitamindir, yani yağ varlığının düzgün bir şekilde emilmesini gerektirir. Badem gibi kuruyemişler, vitaminle doludur ve ayrıca sağlıklı yağlara sahiptir. Yaklaşık 46 tam kabuklu badem olan yarım bardak porsiyon, önerilen günlük E vitamini miktarının yaklaşık yüzde 100’ünü sağlar.

9. Zerdeçal

Zerdeçalı köride önemli bir bileşen olarak biliyor olabilirsiniz. Ancak bu parlak sarı ve acı baharat, hem osteoartrit hem de romatoid artrit tedavisinde anti-inflamatuar olarak yıllardır kullanılmaktadır.

10. Yeşil çay

Hem yeşil hem de siyah çaylar bir tür antioksidan olan flavonoidlerle doludur. Yeşil çayın gerçekten mükemmel olduğu yerler EGCG seviyesindedir. EGCG’nin bağışıklık fonksiyonunu arttırdığı gösterilmiştir. Siyah çayın geçtiği fermantasyon süreci çok fazla EGCG’yi yok eder. Öte yandan yeşil çay buğulanır ve fermente edilmez, bu nedenle EGCG korunur.

Yeşil çay aynı zamanda iyi bir amino asit L-theanine kaynağıdır. L-theanine, T hücrelerinizde mikropla mücadele bileşiklerinin üretimine yardımcı olabilir.

11. Kivi

Kivi doğal olarak folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere bir ton temel besinle doludur. C vitamini, beyaz kan hücrelerini enfeksiyonla savaşmak için arttırırken, kivi diğer besinleri vücudunuzun geri kalanının düzgün çalışmasını sağlar.

12. Kümes hayvanları

Hasta olduğunuzda, tavuk çorbası plasebo etkisi olarak iyi hissettiren bir yemekten daha fazlasıdır. Soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur ve ayrıca ilk etapta hastalanmaktan korunmanıza yardımcı olur. Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları, B-6 vitamini bakımından yüksektir.

B-6 vitamini, vücutta meydana gelen birçok kimyasal reaksiyonda önemli bir oyuncudur. Yeni ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için de hayati önem taşır. Tavuk kemiklerinin kaynatılmasıyla yapılan stok veya et suyu, jelatin, kondroitin ve bağırsak iyileşmesi ve bağışıklığına yardımcı olan diğer besin maddelerini içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir