Klorella’nın 8 Etkileyici Faydası

Klorella Nedir?

Klorella, tek hücreli, yeşil bir tatlı su algidir (1).

30’dan fazla farklı tür vardır, ancak iki tür – Klorella vulgaris ve Klorella pyrenoidosa – araştırmalarda en sık kullanılanlardır (2).

Klorella’nın insanların sindiremediği sert bir hücre duvarı olduğundan, faydalarından yararlanmak için onu takviye olarak almalısınız (3).

Kapsül, tablet, toz ve ekstrakt formunda bulunur (3).

Bir besin takviyesi olarak kullanılmasının yanı sıra, biyodizel yakıtı olarak klorella da kullanılır (4).

İlginç olarak, çalışmalar birçok sağlık yararına sahip olabileceğini göstermektedir. İşte 9 tanesi.

1. Çok Besleyicidir.

Klorella’nın etkileyici beslenme profili, bazılarına “süper gıda” adını vermiştir. Tam besin içeriği büyüme koşullarına, kullanılan türlere ve takviyelerin nasıl işlendiğine bağlı olsa da, birkaç faydalı besin içerdiği açıktır.

İçeriği:

Protein: Klorella, % 50-60 proteindir. Dahası, tam bir protein kaynağıdır, yani dokuz temel amino asitin tümünü içerir (3, 5).
B12 Vitamini: Bazı klorella çeşitleri B12 vitamini de içerebilir, fakat daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır (6).
Demir ve C vitamini: Klorella iyi bir demir kaynağı olabilir. Eke bağlı olarak, günlük ihtiyacınızın % 6 ila 40’ından herhangi bir yerde sağlayabilir. Aynı zamanda, demiri emilimine yardımcı olan mükemmel bir C vitamini kaynağıdır (1, 3, 7).
Diğer antioksidanlar: Bu küçük yeşil hücreler çok çeşitli antioksidanlar sağlar (1, 3).
Diğer vitaminler ve mineraller: Klorella az miktarda magnezyum, çinko, bakır, potasyum, kalsiyum, folik asit ve diğer B vitaminleri sağlar (1, 3, 8).
Omega-3’ler: Diğer alglerde olduğu gibi, klorella bazı omega-3’ler içerir. Sadece 3 gram klorella 100 mg omega-3 verir (8).
Lif: Büyük miktarlarda, klorella iyi bir lif kaynağı olabilir. Bununla birlikte, takviyelerin çoğu doz başına 1 gram lif bile sağlamamaktadır (1 , 8).

2. Ağır Metallere Bağlanarak, Detoks Etkisi Yapar.

Klorella, vücuda “detoks” yardım etme kabiliyeti nedeniyle bir miktar ivme kazandı. Aslında, hayvan çalışmaları ağır metallerin ve diğer zararlı bileşiklerin vücuttan uzaklaştırılmasında etkili olduğunu göstermektedir (9,10, 11).

Ağır metaller; demir ve bakır gibi küçük miktarlarda elzem olan bazı elementleri içerir, ancak kadmiyum ve kurşun gibi diğer ağır metaller daha büyük miktarlarda toksik olabilir.

İnsanların sistemlerinde tehlikeli seviyelerde ağır metallere sahip olması nadir olmakla birlikte, insanlar kirlilik veya madencilik gibi belirli işler yoluyla ağır metallere maruz kalabilir (12).

Hayvanlarda, klorella dahil yosunların karaciğer, beyin ve böbreklerin ağır metal toksisitesini zayıflattığı bulunmuştur (13).

Ayrıca, klorella’nın, bazen yiyeceklerde bulunan diğer zararlı kimyasalların miktarını azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bunlardan biri, gıda tedariğinde hayvanları kirletebilecek bir hormon bozucu olan dioksindir (14, 15).

Bu kanıtlara dayanarak, klorella’nın vücudunuzun toksinleri temizleme konusundaki doğal kabiliyetini artırmaya yardımcı olabileceği görülüyor.

3. Bağışıklık Sisteminizi Geliştirebilir.

Bağışıklık sisteminiz enfeksiyonlarla mücadele ederek sağlıklı kalmanıza yardımcı olur.

Vücudunuza giren birçok istilacı mekanizma ve hücreden oluşan karmaşık bir sisteme dahil olur.

Klorella’nın, hem kanıtlarda hem de hayvanlarda yapılan çalışmalarda bağışıklık tepkisini arttırdığı tespit edildi.

Küçük bir çalışmada, erkekler klorella alırken plasebo aldıklarından daha fazla antikor üretti. Antikorlar vücudunuzdaki yabancı istilacılarla savaşmaya yardımcı olur, bu da bulgunun oldukça umut verici olduğu anlamına gelir (16).

Küçük, sekiz haftalık bir başka çalışmada, klorella alan sağlıklı yetişkinler, bağışıklık aktivitesinde artışa işaret etti (17).

Bununla birlikte, bulgular karışık, bazı çalışmalar çok az ya da hiç etkisi olmadığını gösteriyor.

Örneğin, bir çalışma, klorella takviyelerinin 50-55 yaşları arasındaki katılımcılarda gelişmiş bağışıklık fonksiyonunu desteklediğini ancak 55 yaşın üzerinde desteklemediğini göstermiştir (18).

Bu yüzden, klorella’nın bazı popülasyonlarda ve yaş gruplarında immün artırıcı etkilere sahip olması olasıdır, fakat hepsinde değil. Daha fazla ve daha büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.

4. Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olabilir.

Bazı çalışmalar, klorella takviyelerinin kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir (5, 19, 20).

Spesifik olarak, birkaç çalışma, günde 5-10 gram klorella almanın, yüksek tansiyon ve / veya biraz yükselmiş kolesterolü olan kişilerde toplam LDL kolesterol ve trigliseritleri düşürdüğünü göstermiştir (5, 19).

Klorella’nın aşağıdakilerin kandaki içerdiği lipit seviyelerinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir:

Niasin: Kolesterolü düşürdüğü bilinen bir B vitaminidir (1, 21).
Lif: Kolesterol düşürücü bir madde (1, 22).
Karotenoidler: Doğal olarak kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir (19, 23, 24).
Antioksidanlar: Kalp hastalığına katkıda bulunduğu bilinen LDL kolesterolün oksidasyonunun önlenmesine yardımcı olur (25).

5. Antioksidan Görevi Görür.

Klorella, klorofil, C vitamini, beta-karoten, likopen ve lutein gibi antioksidanlar olarak kabul edilen birkaç bileşik içerir (26).

Bu antioksidanlar birçok kronik hastalıkla savaşmaya yardımcı olabilir (26).

Bu antioksidanların bazıları, diyabetin birçok komplikasyonuna neden olan ileri glikasyon son ürünlerinin (AGE’ler) üretimini azalttığı görülmektedir (1, 27).

Hayvanlar ve laboratuar çalışmalarında, klorella, genlerin yaşlanma şeklini engellemiştir (1, 28).

Ayrıca, bir insan araştırması, klorella takviyelerinin, oksidatif hasar riski daha yüksek olan bir popülasyon olan kronik sigara içicilerinde antioksidan seviyelerinin arttığını göstermiştir (29, 30).

Bu araştırmanın çoğu umut verici olmakla birlikte, halen ön hazırlık niteliğindedir.

6. Kan Basıncını Kontrol Altında Tutmanıza Yardımcı Olur.

Klorella takviyeleri normal tansiyon için gerekli olan kalp ve böbrek sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bir çalışmada, hafif tansiyonu olan kişiler, 12 hafta boyunca günde dört gram klorella aldı.

Sonunda, bu insanlar plasebo alan katılımcılardan daha düşük tansiyon değerlerine sahipti (31).

Sağlıklı erkeklerde yapılan küçük bir çalışma, klorella takviyesi almanın, kan basıncını etkileyen bir faktör olan arterlerin daha az sertliği ile bağlantılı olduğunu göstermiştir (32).

Bunu açıklamak için bir teori, arginin, potasyum, kalsiyum ve omega-3’ler de dahil olmak üzere bazı klorella besin maddelerinin, arterlerin sertleşmeden korunmasına yardımcı olduğudur (32, 33).

7. Kan Şekeri Seviyelerini Düşürebilir.

Bazı araştırmalar, klorella’nın kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor (1).

Bir çalışma, 12 hafta boyunca klorella almanın hem sağlıklı bireylerde hem de yaşam tarzıyla ilişkili hastalık riski yüksek olanlarda açlık kan şekeri seviyesini düşürdüğünü tespit etti (20).

Diğer çalışmalar, klorellanın takviye edilmesinin kan şekeri kontrolünü iyileştirdiğini ve alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı olan hastalarda insülin duyarlılığını arttırdığını göstermiştir (34, 35, 36).

Henüz kan şekerini yönetmek için klorella kullanmanız gerektiğini söyleyecek yeterli araştırma yok, ancak diğer tedavilerle birleştirildiğinde yardımcı olabilir.

8. Solunum Hastalıklarını Yönetmeye Yardımcı Olabilir.

Astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi solunum yolu hastalıklarını yönetmek, genellikle iltihabı kontrol etmeyi gerektirir (37, 38).

Klorella, birçok antioksidanları da dahil olmak üzere iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek bazı bileşenlere sahiptir (1, 39).

Bir çalışma, klorella’nın KOAH hastalarında antioksidan durumunu iyileştirdiğini, ancak solunum yeterliliğinde herhangi bir iyileşmeye yol açmadığını tespit etti (40).

Solunum koşulları üzerindeki gerçek etkisini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır, ancak klorella iltihaplanmanın önlenmesine yardımcı olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir