Influencerlar Nasıl Kilo Verilmesi Gerektiğini Bilmiyorlar.

Instagram kilo verme konusunda tavsiye almak için en iyi yer değildir.

Bu bir bilgi platformu gibi görünebilir, ancak çevrimiçi platformlar aracılığıyla tavsiye veren veya bir sonraki harika kilo verme takviyesinin reklamını yapmaya çalışan kişilerin ve diğer sosyal medya etkileyicilerinin güçlü cazibesini inkar etmek mümkün değil.

Ortalama bir tüketici muhtemelen zayıflama çaylarının dolandırıcılığından kaçınacak kadar akıllıdır, ancak bloglar ve sosyal medya aracılığıyla diyet hakkında yüksek kaliteli bilgiler bulmak yine de zor olabilir.

Sorun: Kilo vermeyi etkileyen çoğu kişinin ne hakkında konuştukları hakkında hiçbir fikri yoktur.

Şimdi, Glasgow’daki Avrupa Obezite Kongresi’nde (ECO) yakın zamanda sunulan yeni bir araştırma, bu sonucun arkasına biraz bilimle destekliyor.

Çalışma, Birleşik Krallık’taki en popüler dokuz sağlık ve kilo kaybı blog yazarından sadece birinin iyi, kanıta dayalı tavsiyeler paylaştığını buldu.

Çalışmanın ilk yazarı olan Christina Sabbagh, “Blogların çoğunluğunun kilo yönetimi bilgilerinin güvenilir kaynakları olarak kabul edilemeyeceğini gördük, çünkü çoğu kez fikirlerini gerçek olarak sunduklarını ve İngiltere beslenme kriterlerini karşılayamadıklarını” söyledi. 

Obesity Action Scotland’da araştırma görevlisi. “Bu bloglar çok geniş bir kitleye ulaştığı için bu potansiyel olarak zararlıdır” dedi.

Araştırmacılar ne buldu?

Araştırmacılar, sosyal medyada 80.000’den fazla takipçiye sahip olmak, iki veya daha fazla sosyal medya platformunda “mavi tik” doğrulaması ve aktif bir kilo yönetimi blogu gibi bir dizi kritere dayanan influencerları içeriyordu.

Influencerların içeriği – diyet önerileri ve yemek planları gibi şeyler – önyargı, beslenme kriterlerine bağlılık, şeffaflık ve diğer kaynakların kullanımını içeren güvenilirlik faktörlerine karşı analiz edildi.

Temel olarak, influencerlar beslenme ve kilo verme hakkında yerleşik bilgileri kullandı mı ve bu bilginin nereden geldiği konusunda açık sözlü müydü?

Çalışmaya dahil edilen dokuz etkileyiciden yalnızca biri testi geçti ve güvenilir tavsiyeler verdiği kabul edildi.

Bu bloglardaki yemek planlarına gelince, araştırmacılar 10 tarife baktılar ve bunları kalori içeriği, şeker, tuz ve makro besinler dahil olmak üzere temel beslenme bilgileri için analiz ettiler. Bunlardan sadece üçü mevcut İngiltere sağlık kalori hedefleri aralığındaydı.

Ek olarak, influencer’ların yarısından fazlası kanıta dayalı referanslar sunmadan beslenme iddialarını ve görüşlerini gerçekmiş gibi sundular.

Cleveland Clinic Sağlık Enstitüsü’nde sağlıklı beslenme hizmetleri yöneticisi olan lisanslı, kayıtlı bir diyetisyen olan Kristin Kirkpatrick, “Bir blog veya sosyal medya sayfası açmak için bir derece veya onay süreci olmadığından, sonuçlara şaşırmadım” dedi. 

Çalışmada yer almayan Kirkpatrick, “İki düzeyde sinir bozucu,” dedi. “Diyetisyenler titiz eğitim ve öğretimden geçerler ve sindirim ve metabolizmanın arkasındaki karmaşık mekanizmaları anlarlar. Ayrıca, genellikle hastaların sosyal medyada duymuş olabileceği mitleri çürütmek için istihdam sırasında değerli zaman harcaması gereken uzmanlarız. “

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, araştırmada güvenilir bilgi sağladığı kabul edilen tek etkileyici, bir derece ile kayıtlı bir beslenme uzmanıydı.

Hem Kirkpatrick hem de Sabbagh, sosyal medya etkileyicilerinin iyilik için kullanılabilecek güçlü platformlara sahip olduğu konusunda hemfikir. Bununla birlikte, bu çalışmanın gösterdiği gibi, büyük olasılıkla yanlış bilgi yayıyor olabilirler.

Çalışmasının gelecekte kamu politikasını bilgilendirme ve sağlık ve kilo verme ile ilgili bilgilerin yayılmasını azaltma potansiyeline sahip olduğunu umuyor.

“Çevrimiçi dünyanın düzenlenmesi çok zor, bu yüzden belki de bir blog yazarına bloglarında gösterilecek bir güvenilirlik rozeti verilebilecek ve böylece halkın en azından incelendiğini görebileceği bir doğrulama planı sunabiliriz” dedi.

Sosyal medya kırmızı bayrakları

Şimdilik, yanlış veya yanıltıcı bilgiler için uyarı işaretlerini belirlemenin hala bazı yolları var:

Etkileyici uygun niteliklere sahip mi? Akredite kurumlardan doğrulanabilir kimlik bilgileri aramak için onların “hakkımda” bölümünü kontrol edin.

Bilgilerini nereden aldıkları konusunda şeffaf mı (kaynaklara bağlantı veya alıntılar dahil)?
Önerileri gerçeğe mi yoksa görüşe mi dayanıyor? Bilimsel çalışmalara bağlantı vermek veya bunlardan alıntı yapmak, kanıta dayalı bilgileri kullandıklarının iyi bir göstergesidir.

Belirli bir yiyecek veya yiyecek grubunu eleştiriyorlar mı? Öncelikle hapları, çayları veya diğer özel takviyeleri içeren bir program öneriyorlar mı? Bunlar, planlarının inandırıcı olmadığına dair uyarılar olabilir.

Ancak işin özü, kilo verme ve beslenme influencerları söz konusu olduğunda dikkatli olun.

Sabbagh, “Genel olarak bu, sosyal medya influencerları tarafından yönetilen kilo yönetimi bloglarının, kilo yönetimi için güvenilir kaynaklar olarak önerilemeyeceğini gösteriyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir