IBS’de Kaçınılması Gereken 12 Gıda

Sağlıklı bir diyet genellikle çok çeşitli besleyici yiyecekleri ılımlı bir şekilde yemekten oluşur. İrritabl bağırsak sendromunuz (IBS) varsa, belirli yiyecekleri yedikten sonra semptomlarınızın tetiklendiğini fark edebilirsiniz.

Semptomlar insanlar arasında değişebilir, bu nedenle sınırsız gıdaların bir listesi yoktur. Ancak IBS semptomları için en yaygın tetikleyicilerden kaçınarak, daha fazla düzenlilik, daha az kramp ve daha az şişkinlik fark edebilirsiniz.

Hangi yiyeceklerin IBS’nizi daha rahatsız edici hale getirebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Çözünmeyen lif

Lif diyete sağlıklı hacim kazandırır. Kepekli tahıllar, sebzeler ve meyveler lif içerir. Lif toleransı farklı insanlar için farklı olmasına rağmen, çözünmeyen lif bazı IBS hastalarında ishale neden olabilir veya kötüleşebilir.

Bunun yerine çözünür liflere odaklanın. Çözünmeyen liflerin kabızlığı hafifletebileceğini, ancak aynı zamanda şişkin hissetmenize neden olabileceğini unutmayın.

Çözünür lifli gıdalar şunları içerir:

 • Yulaf ezmesi ve arpa gibi tahıllar
 • Havuç ve yaban havucu gibi kök sebzeler
 • Meyveler, mango, portakal ve greyfurt gibi
 • Baklagiller, bezelye gibi

2. Gluten

Kepekli tahıllarda çözünmeyen lif içeriği IBS semptomlarına neden olabilir. Bazı tahıllar, gluten içeren çavdar, buğday ve arpa başka sorunlara neden olabilir

Gluten, bazı insanların alerjisi olan bir protein türüdür. Bu durum çölyak hastalığı olarak bilinir. Baskın ishal gibi semptomlara neden olabilir.

Çölyak hastalığı, bazı bireylerde glutenin yutulmasına tepki olarak ortaya çıkan otoimmün bir hastalıktır. Bağırsak hücrelerinde değişikliklere neden olarak besinlerin zayıf emilimine neden olabilir.

Bazı insanlar bağışıklık yanıtı veya bağırsak hücrelerinde değişiklik olmadan gluten intoleransına sahiptir. Bu çölyak dışı gluten duyarlılığı olarak bilinir. Bu duruma sahip insanlar, çölyak hastalığı olanlarla aynı olumsuz yan etkileri ve gastrointestinal semptomları yaşayabilir.

IBS’li birçok insan gluten intoleransı yaşar. Bazı çalışmalar, gluten duyarlılığının bazı insanlar için IBS semptomlarının gelişiminde rol oynayabileceğini ve glutensiz diyetlerin bu semptomları iyileştirebileceğini göstermiştir. Ancak, herkesde durum farklı olabilir. Glutenin IBS’yi nasıl etkilediğini keşfetmek bireye kalmıştır.

İyi haber şu ki, her gün daha fazla glütensiz ürün piyasaya çıkıyor. Pizza, makarna, kek veya kurabiye olmadan yapamıyorsanız, bunları her zaman glutensiz seçeneklerle değiştirebilirsiniz.

3. Süt Ürünleri

Süt ürünleri iki nedenden dolayı sorunludur. İlk olarak, ishali artırabilecek yağ içerir. Semptomları azaltmak için az yağlı veya yağsız süt ürünlerine geçmeniz gerekebilir. İkincisi, IBS’li birçok insan laktoz intoleransı yaşarlar. Laktoza intoleransınız ve IBS’niz varsa, pirinç sütü ve soya peyniri gibi süt alternatiflerini düşünmek isteyebilirsiniz.

Hayatınızı daha rahat hale getirmek için süt ürünlerini tamamen kesmeniz gerekiyorsa, doktorunuza bir kalsiyum takviyesine ihtiyacınız olup olmadığını sormayı düşünün.

4. Kızarmış gıdalar

Patates kızartması ve diğer kızarmış yiyecekler, tipik Amerikan diyetinin temelidir. Ilımlılık bu gıdaların anahtarıdır. Yüksek yağ içeriği özellikle IBS’li insanlar için sindirimi zor olabilir. Yiyecekleri kızartmak aslında gıdanın kimyasal yapısını değiştirerek sindirimi zorlaştırır. Daha sağlıklı bir seçenek için en sevdiğiniz yiyecekleri ızgara etmeyi veya fırında pişirmeyi düşünün.

5. Fasulye ve baklagiller

Fasulye genellikle büyük bir protein ve lif kaynağıdır, ancak IBS semptomlarına neden olabilirler. Fasulye kabızlığa yardımcı olmak için dışkıdaki kütleyi artırabilirken, aynı zamanda gaz, şişkinlik ve krampları da arttırır. IBS’li çoğu insan gibiyseniz, kaçınmak için yiyecek listenize fasulye eklemek istersiniz.

6. Kafeinli içecekler

Bazı insanlar sindirim düzenliliği için sabah kahvelerine yemin eder. Ancak tüm kafeinli içecekler gibi, kahvenin bağırsaklarda ishale neden olabilecek uyarıcı etkisi vardır. Kafein içeren kahve, gazlı içecekler ve enerji içecekleri IBS’li insanlar için tetikleyici olabilir. Enerji artışına veya pick-me-up’a ihtiyacınız varsa, küçük bir atıştırmalık yemeyi veya hızlı bir yürüyüşe çıkmayı düşünün.

7. İşlenmiş gıdalar

Bazı insanlar her zaman yedikleri işlenmiş gıdalarda ne olduğunu çok fazla düşünmezler. IBS’li insanlar bu yiyeceklerden kaçınmak isteyebilirler. İşlenmiş gıdalar genellikle IBS alevlenmelerini tetikleyebilecek katkı maddeleri veya koruyucular içerir.

Cips veya önceden hazırlanmış dondurulmuş yemekler gibi çok sayıda işlenmiş gıda da sıklıkla kızartılır veya yağ oranı yüksektir. Mümkün olduğunda, kendiniz yemek yapmak veya taze yapılmış yiyecekleri satın almak, genellikle işlenmiş yiyecekleri satın almak için daha iyi bir alternatiftir.

8. Şekersiz tatlandırıcılar

Şekersiz, sağlığınız için iyi olduğu anlamına gelmez – özellikle IBS söz konusu olduğunda.

Şeker alkolleri, polioller, yapay tatlandırıcılar ve şeker ikameleri olarak da bilinen bu tatlandırıcılar genellikle şekersiz şeker, sakız, çoğu diyet içeceği ve hatta gargarada bulunur. Bu ürünler sükraloz, asesülfam potasyum ve aspartam gibi bileşenler içerir. Bu bileşenler vücudunuzun emmesi zordur, özellikle IBS’niz olduğunda. Kullandığınız şekersiz ürünün içerik etiketlerini okuduğunuzdan emin olun.

9. Çikolata

Çikolata ve çikolatalı şeker, kafein konsantrasyonları ve yüksek şeker içeriği nedeniyle IBS’yi tetikleyebilir. Bazı insanlar çikolata yedikten sonra kabızlık yaşarlar. Çikolata severler için IBS’li kişilerin genellikle daha tolere edilebilir buldukları bazı vegan seçenekleri vardır.

10. Alkol

Alkollü içecekler, vücudun alkolü sindirme şekli nedeniyle IBS’li insanlar için büyük bir tetikleyicidir. Bira başlamak için risklidir, çünkü genellikle glüten içerir ve şaraplar ve karışık içecekler genellikle şeker içerir.

Alkol ayrıca karaciğer fonksiyonunuzu ve sindiriminizi etkileyebilecek dehidrasyon olabilir.

Alkollü içecekleri sınırlamak IBS ile ilgili semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Bir içki içmek istiyorsanız da, glutensiz bir bira veya sade seltzer ile karıştırılmış ve yapay tatlandırıcılar veya şeker eklenmemiş bir içecek düşünün.

11. Sarımsak ve soğan

Sarımsak ve soğan yiyeceklerinizde harika lezzet verici maddelerdir, ancak bağırsaklarınızın parçalanması zor olabilir, bu da gaza neden olur. Ağrılı gaz ve kramp çiğ sarımsak ve soğandan kaynaklanabilir ve bu gıdaların pişmiş versiyonları bile tetikleyici olabilir.

12. Brokoli ve karnabahar

Brokoli ve karnabaharı insanların sindirimi zordur – bu yüzden IBS tetikleyicileridir. Bağırsak bu yiyecekleri parçaladığında, IBS’si olmayan insanlar için bile gaza ve bazen kabızlığa neden olur.

Brokoli ve karnabaharın kafalarını (olgunlaşma olarak da bilinir) rendelemek, sindirim sürecini ince bağırsağınız için daha basit hale getirebilir. Ancak IBS tetikleyicilerinin neden olabileceği ağrılı gaz ve ishal riskini ortadan kaldırmaz.

Bunların yerine ne yiyebilirim?

FODMAP (Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharaides ve Polioller) diyeti, fermente edilebilir, kısa zincirli karbonhidratları azaltmaya veya ortadan kaldırmaya odaklanır. Araştırmalar, yüksek FODMAP gıdaların ince bağırsak tarafından iyi emilmediğini göstermektedir. Bağırsaktaki sıvıyı arttırdıkları ve daha fazla gaz oluşturdukları, ağrı, gaz ve ishale neden oldukları düşünülmektedir.

FODMAP diyetini izlemeyi seçerseniz aşağıdakileri kısıtlamanız gerekir:

 • laktoz ve süt ürünleri
 • yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren ürünler
 • eklenen lif
 • brokoli, sarımsak, enginar ve soğan gibi sebzeler
 • nohut ve mercimek

Bir FODMAP diyetinde tadını çıkarabileceğiniz yiyecekler şunlardır:

 • laktozsuz süt veya diğer süt içermeyen alternatifler
 • beyaz peynir veya Brie gibi peynirler
 • kivi, honeydew kavun, kavun ve çilek gibi meyveler
 • marul, havuç, salatalık, Çin lahanası, şalgam, patates ve patlıcan gibi sebzeler
 • tofu, tavuk, sığır eti ve balık gibi proteinler

Herkesin sindirim ve gıda tetikleyicilerinin farklı olacağını hatırlamak önemlidir. IBS’li bazı insanlar bazı gıdaları tolere edebilirken, diğerleri edemeyebilir. Vücudunuzu tanıyın ve hangi yiyeceklerin sizi en iyi hissettirdiğini öğrenin ve tepki verdiklerinizi sınırlandırın.

IBS ile ilgili olarak diyetinizle ilgili daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, bana Online Diyet bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir