IBS Durumlarında Uygulanabilecek Diyet Çeşitleri

Irritabl bağırsak sendromu (IBS), bağırsak hareketlerindeki dramatik değişikliklerle karakterize rahatsız edici bir hastalıktır. Bazı kişilerde ishal görülürken, bazılarında kabızlık görülür. Kramplar ve karın ağrısı günlük aktiviteleri dayanılmaz hale getirebilir.

IBS tedavisinde tıbbi müdahale önemlidir, ancak bazı diyetlerin semptomlarınızı iyileştirebileceğini biliyor muydunuz? Rahatsız edici semptomları azaltmak için mevcut en yaygın diyetleri keşfedin ve sağlıklı bir yaşam sürmeye çalışın.

1. Yüksek Lifli Diyet

Lif dışkılarınıza hacim katar, bu da harekete yardımcı olur. Ortalama bir yetişkin günde 20 ila 35 gram lif yemelidir. Bu yeterince basit görünse de, Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü, çoğu insanın günde sadece 5 ila 14 gram yediğini tahmin ediyor.

Meyve, sebze ve kepekli tahıllar gibi lif bakımından zengin besinler besleyicidir ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, artan lif alımından şişkinlik yaşıyorsanız, yalnızca tahıllar yerine meyve ve sebzelerde bulunan çözünür liflere odaklanmayı deneyin.

2. Düşük Lifli Diyet

Lif, IBS’li bazı insanlara yardımcı olabilirken, sıklıkla gaz ve ishaliniz varsa, artan lif alımı semptomları kötüleştirebilir. Lifleri diyetinizden tamamen çıkarmadan önce, elma, çilek, havuç ve yulaf ezmesi gibi ürünlerde bulunan çözünür lif kaynaklarına konsantre olun.

Çözünür lif, çözünmeyen lifle ilişkili ekstra hacim eklemek yerine suda çözünür. Çözünmeyen liflerin yaygın kaynakları arasında tam tahıllar, fındık, domates, kuru üzüm, brokoli ve lahana bulunur.

Etkileri azaltmak için lif yemeden 30 dakika önce anti-ishal ilaçları almayı da düşünebilirsiniz. Bu yöntem özellikle restoranlarda ve hareket halindeyken yemek yerken faydalıdır. Ancak, bunu alışkanlık haline getirmemelisiniz.

3. Glutensiz Diyet

Gluten, ekmek ve makarna gibi tahıl ürünlerinde bulunan bir proteindir. Protein, gluten intoleransı olan kişilerde bağırsaklara zarar verebilir. Glutene karşı duyarlılığı veya intoleransı olan bazı kişiler de IBS yaşarlar. Bu gibi durumlarda, glutensiz bir diyet semptomları azaltabilir.

Gastrointestinal problemlerin düzelip düzelmediğini görmek için diyetinizden arpa, çavdar ve buğdayı ortadan kaldırın. Ekmek ve makarna meraklısıysanız hala umut var. En sevdiğiniz ürünlerin glutensiz versiyonlarını sağlık gıdaları mağazalarında ve birçok markette bulabilirsiniz.

4. Eliminasyon Diyeti

Eliminasyon diyeti, IBS semptomlarınızın iyileşip iyileşmediğini görmek için belirli yiyeceklerden uzun süre kaçınmaya odaklanır. Uluslararası Fonksiyonel Gastrointestinal Bozukluklar Vakfı (IFFGD) bu dört yaygın suçluyu kesmenizi önerir:

 • Kahve
 • Çikolata
 • Çözünmez lif
 • Fındık

Ancak, şüpheli bulduğunuz yiyeceklerden vazgeçmelisiniz. Bir yiyeceği bir seferde 12 hafta boyunca diyetinizden tamamen çıkarın. IBS semptomlarınızdaki farklılıkları not edin ve listenizdeki bir sonraki yiyeceğe geçin.

5. Az Yağlı Diyet

Yüksek yağlı gıdaların kronik tüketimi, obezite gibi çeşitli sağlık sorunlarına katkıda bulunan bilinen bir faktördür. Bununla birlikte, IBS’li kişilerde semptomları kötüleştirerek özellikle zor olabilir.

Yüksek yağlı gıdalar genellikle lif bakımından düşüktür, bu da IBS ile ilgili kabızlık için sorun yaratabilir. Cleveland Clinic’e göre, yağlı yiyecekler, kabızlık ve ishalin bir kombinasyonu ile karakterize edilen karışık IBS’li insanlar için özellikle kötüdür. Az yağlı bir diyete başlamak kalbiniz için iyidir ve rahatsız edici bağırsak semptomlarını iyileştirebilir.

Kızarmış yiyecekler ve hayvansal yağlar yemek yerine yağsız etlere, meyvelere, sebzelere, tahıllara ve az yağlı süt ürünlerine odaklanın.

6. Düşük FODMAP Diyeti

FODMAP’ler bağırsakların sindirimi zor olan karbonhidratlardır. Bu karbonhidratlar bağırsağa daha fazla su çektiğinden, IBS’li insanlar bu yiyecekleri yedikten sonra daha fazla gaz, şişkinlik ve ishal yaşayabilirler.

Kısaltma “fermente edilebilir oligosakkaritler, disakkaritler, monosakkaritler ve polioller” anlamına gelir. Altı ila sekiz hafta boyunca yüksek FODMAP gıda alımını geçici olarak kısıtlamak veya sınırlandırmak, IBS semptomlarınızı iyileştirebilir.

Tüm karbonhidratların FODMAP’ler olmadığını belirtmek önemlidir. En iyi sonuç için, doğru yiyecek türlerini çıkarmanız gerekir. Kaçınılması gereken yiyecekler şunları içerir:

 • Laktoz (süt, dondurma, peynir, yoğurt)
 • Bazı meyveler (şeftali, karpuz, armut, mango, elma, erik, nektarin)
 • Bakliyat
 • Yüksek fruktozlu mısır şurubu
 • Tatlandırıcılar
 • Buğday bazlı ekmek,
 • Tahıllar ve makarna
 • Kaju fıstığı ve antep fıstığı
 • Bazı sebzeler (enginar, kuşkonmaz, brokoli, soğan, brüksel lahanası, karnabahar, mantar)

Bu diyetin bazı meyveleri, kabuklu yemişleri, sebzeleri ve süt ürünlerini elimine ederken, bu kategorilerdeki tüm yiyecekleri elimine etmediğini unutmayın. Süt içiyorsanız, laktozsuz süt veya pirinç veya soya sütü gibi diğer alternatifleri seçin.

Aşırı kısıtlayıcı öğünlerden kaçınmak için, bu diyete başlamadan önce bir diyetisyenle konuşun.

Sizin İçin En İyi Diyet

Bazı yiyecekler IBS’ye yardımcı olabilir, ancak herkes için bu durum farklıdır. Yeni bir diyete başlamadan önce belirtilerinizi inceleyin ve doktorunuzla konuşun. Yediğiniz yiyecekleri ayarlamanız gerekebileceğinden, vücudunuzun belirli diyetlere nasıl tepki verdiğine bağlı kalın.

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, düzenliliği teşvik etmek ve IBS semptomlarını en aza indirmek için bol miktarda su içmeli, düzenli egzersiz yapmalı ve kafein alımınızı azaltmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir