Gıda Intoleransı ve Alerjisi Arasındaki Fark Nedir?

Bir yiyeceğe karşı alerjik olmak ile ona karşı intoleranslı olmak arasındaki fark nedir?

Bir gıda alerjisi ve gıda intoleransı arasındaki fark vücudun tepkisidir. Bir gıda alerjiniz olduğunda, bağışıklık sisteminiz reaksiyona neden olur. Bir gıda intoleransınız varsa, reaksiyon sindirim sistemi tarafından tetiklenir.

Gıda intoleransı belirtileri arasında gaz, şişkinlik, ishal, kabızlık, kramp ve bulantı bulunur.
Gıda alerjisi belirtileri arasında kurdeşen, şişme, kaşıntı, anafilaksi ve baş dönmesi bulunur.

Gıda İntoleransı

North Shore-LIJ Sağlık Sistemi alerji uzmanı ve immünolog MD Sherry, gıda intoleransının yaşamı tehdit etmediğini söylüyor. Bağışıklık aracılı olmayan gıda intoleransları, bir yiyeceği işleyememe veya sindirememe nedeniyle oluşur.

İngiliz Alerji Vakfı’na göre, gıda duyarlılıkları ve intoleransları gıda alerjilerinden daha yaygındır. İkisi de bağışıklık sistemini içermez.

Bir yiyecek sindirim sisteminizde bir duyarlılığı tetikler. Vücudunuz onu düzgün bir şekilde parçalayamaz veya vücudunuz duyarlı olduğunuz bir yiyeceğe tepki verir. Örneğin, laktoz intoleransı, vücudunuzun süt ürünlerinde bulunan bir şeker olan laktozu parçalayamadığı zaman oluşur.

Birkaç nedenden dolayı bir yiyeceğe duyarlı olabilirsiniz. Bunlar:

 • Belirli enzimleri sindirmeniz için doğru enzimlere sahip olmamanız,
 • Gıda katkı maddelerine veya sülfit, MSG veya suni renklendiriciler gibi koruyuculara kariı gelişen reaksiyonlar,
 • Kafein veya diğer kimyasallara duyarlılık gibi farmakolojik faktörler,
 • Soğan, brokoli veya Brüksel lahanası gibi bazı gıdalarda doğal olarak bulunan şekerlere duyarlılık,

Gıda duyarlılığının belirtileri değişir. Ancak duyarlılık belirtilerinin hepsi sindirim ile ilişkilidir. Bunlar şunları içerebilir:

 • Gaz ve şişkinlik
 • İshal
 • Kabızlık
 • Kasılma
 • Mide bulantısı

Besin Alerjisi

Bağışıklık sisteminiz vücudunuzun bakteri, mantar veya soğuk algınlığı virüsü gibi istilacılara karşı savunma mekanizmasıdır. Bağışıklık sisteminiz istilacı olarak yediğiniz bir proteini tanımladığında ve onunla savaşmak için antikor üreterek reaksiyon gösterdiğinde bir gıda alerjiniz vardır demektir.

Bir gıda alerjisi, yiyeceğe karşı bağışıklık aracılı bir reaksiyon olduğunu açıklar. En yaygın olanı bir immünoglobulin E (IgE) aracılı reaksiyondur. IgE’ler alerjik antikorlardır. Mast hücrelerinden histamin gibi kimyasallar açığa çıktığında derhal reaksiyona neden olurlar.

Gıda alerjileri, gıda intoleransından veya hassasiyetinden farklı olarak ölümcül olabilir. Aşırı durumlarda, az miktarda alerjenin yutulması veya hatta dokunulması ciddi bir reaksiyona neden olabilir.

Gıda alerjisi belirtileri şunları içerir:

 • Kurdeşen, şişme ve kaşıntı gibi cilt reaksiyonları,
 • Nefes almada zorluk, hırıltılı solunum, baş dönmesi ve ölüm gibi anafilaksi
  sindirim semptomları,

Sekiz gıda alerjik reaksiyonların yüzde 90’ını oluşturur: süt, yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri, yer fıstığı, ağaç fıstığı, buğday ve soya fasulyesi.

IGE aracılı olmayan gıda alerjileri de vardır. Bu reaksiyonlar, bağışıklık sisteminin diğer kısımları IGE antikorları dışında aktive edildiğinde ortaya çıkar.

IGE olmayan reaksiyonların semptomları tipik olarak gecikir ve öncelikle gastrointestinal sistemde ortaya çıkar. Kusma, ishal veya şişkinlik içerir. Bu özel reaksiyon türü hakkında daha az şey bilinmektedir ve genel olarak bu tip bir tepki hayatı tehdit edici değildir.

Acil bir durumda ne yapmalı?

Sekiz gıda alerjik gıda reaksiyonlarının yüzde 90’ını oluşturur. Bunlar:

 1. Süt
 2. yumurtalar
 3. balık
 4. kabuklu deniz hayvanı
 5. yer fıstığı
 6. yağlı tohumlar
 7. buğday
 8. soya fasulyesi

Gıda alerjisi olan insanlar bu gıdalardan kaçınmalıdır. Ayrıca, gıda alerjisi olan bir çocuğun ebeveynleri ve bakıcılarının yanlışlıkla yutulmaması için eğitilmesi gerektiğini söylüyor.

Kendine enjekte edilebilir epinefrin her zaman mevcut olmalı ve ebeveynler ve bakıcılar enjekte edilebilir maddenin nasıl uygulanacağını bilmelidir.

Alerjik reaksiyonun potansiyel etkileri şiddetlidir. Ancak gıda alerjisi olan insanları barındırmak için çaba harcanmaktadır. Okul yemek odaları, fıstık alerjisi olan çocuklara hitap etmek için fıstık içermeyebilir.

Ayrıca, en yaygın alerjenleri işleyen aynı tesiste bir yemek yapılıyorsa, ürün etiketlerinin belirtilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir