Emzirirken Kaçınılması Gereken 5 Gıda

Anne sütü inanılmaz derecede besleyicidir. Aslında, bebeğinizin yaşamın ilk 6 ayında ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin çoğunu sağlar.

Anne sütünün bileşimi vücudunuz tarafından sıkı bir şekilde düzenlenirken, araştırmalar yediğiniz şeyin anne sütünün içeriği üzerinde bazı etkileri olduğunu göstermiştir.

Genel olarak, hiçbir yiyecek sınır dışı değildir. Bunun yerine, kadınların dengeli, çeşitli bir diyet yapmaları önerilir. Yine de, emzirirken sınırlamak isteyebileceğiniz bazı yiyecek ve içecekler vardır.

İşte emzirirken sınırlanacak veya kaçınılacak 5 yiyecek ve diyetinizin bebeğinizi etkileyip etkilemediğini nasıl anlayacağınıza dair ipuçları:

1. Yüksek civa içeriğinden dolayı balık:

Bebeklerde civa zehirlenmesi konusundaki endişeler nedeniyle, emziren kadınlar köpek balığı, kılıç balığı ve büyük gözlü ton balığı gibi civa bakımından yüksek balıklardan kaçınmalıdır.

2. Bazı bitkisel takviyeler:

Çoğu bitkisel takviye emzirme sırasında güvenlikleri açısından değerlendirilmediğinden, herhangi bir takviye veya bitkisel çay kullanmadan önce sağlık uzmanınızla konuşmanız önerilir.

3. Alkol:

Emziren kadınların alkolü günde bir veya daha az ölçü ile sınırlamaları ve emzirmeden en az 2 saat önce beklemeleri önerilir. Sık ve aşırı alkol alımı süt üretimini azaltabilir ve bebeğiniz üzerinde ciddi etkilere neden olabilir.

4. Kafein:

Emzirme döneminde, bebeğinizdeki sinirlilik ve bozulmuş uyku düzenlerini önlemek için kadınların kafein alımını günde 300 mg veya daha az ile sınırlamaları önerilir.

5. Yüksek derecede işlenmiş gıdalar:

Yüksek derecede işlenmiş gıdalar genellikle içerik bakımından gerekli besin maddelerinden düşük olduğundan ve daha sonraki yaşamda çocuğunuzun gıda tercihlerini etkileyebileceğinden, emziren annelerin ilave şeker ve işlenmiş yağ bakımından yüksek gıda alımını sınırlaması önerilir.

Dikkat edilecek diğer noktalar:

Bazı bebekler güçlü aromalı gıdalara karşı daha hassas olabilir veya inek sütü veya soya proteinine alerjisi olabilir. Bu durumlarda, yiyecekleri diyetinizden çıkarmadan önce çocuk doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Diyetinizin bebeğinizi etkilediğini nasıl anlarsınız?

Egzama, kanlı dışkı, ishal ve tıkanıklık gibi belirtiler bebeğinizde bir gıda alerjisini veya intoleransını gösterebilir. Hangi yiyeceklerin bebeğinizi etkilediğini belirlemek için çocuk doktorunuzla birlikte çalışmanız önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir