Çocukluk Döneminde Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme nedir?

Sağlıklı beslenme, çocuğunuzun normal gelişim için ihtiyaç duyduğu besinleri (protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler ve mineraller gibi) alabilmesi için çeşitli yiyecekleri yemek anlamına gelir. Çocuğunuz düzenli olarak çok çeşitli temel yiyecekleri yiyorsa, iyi beslenecektir.

Çocuğunuz için ne kadar yiyecek iyidir?

Bebekler ve küçük çocuklar için, sadece sağlıklı yiyecekler hazırladığınız sürece, her öğünde doğru miktarda yiyecek yemeyi genellikle onlara bırakabilirsiniz.

Bebekler bize aç olduklarını söylemek için ağlarlar. Dolu olduklarında yemek yemeyi bırakırlar. Çocuklar, bazı yiyeceklerin zevklerini tercih etmeye başladığında, diğer yiyeceklerin tadını beğenmediğinde ve ne kadar aç olduklarında çok fazla değişiklik olduğunda, işler daha karmaşık hale gelir. Fakat o zaman bile, sadece sağlıklı yiyecekler sunmak ve çocuğunuzun ne kadar yiyeceğine karar vermesine izin vermek en iyisidir.

Çocuğunuzun bir öğünde çok az yediğini görmek sizi endişelendirebilir. Çocuklar ne kadar yiyeceklerine karar vermelerine izin verilirse, her gün veya iki günde aynı sayıda kaloriyi yeme eğilimindedir. Ancak kalori alım şekli günden güne değişebilir. Bir gün bir çocuk büyük bir kahvaltı, büyük bir öğle yemeği ve neredeyse hiç akşam yemeği yiyebilir. Ertesi gün bu aynı çocuk kahvaltıda çok az yiyebilir ancak öğle ve akşam yemeklerinde çok yiyebilir. Çocuğunuzun her öğünde aynı miktarda yiyecek yemesini ve her gün atıştırmasını beklemeyin.

Çocuğunuzun iyi beslenmesine ve sağlıklı olmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Pek çok ebeveyn, çocuklarının ya çok fazla ya da çok az yemek yediğinden endişelenir. Belki de çocuğunuz yalnızca bir çeşit yemek yemek ister – örneğin fıstık ezmesi ve jöleli sandviç. Çocuğunuzun iyi yemek yemesine ve daha az endişelenmenize yardımcı olmanın bir yolu, işinizin ne olduğunu ve yemek yemeye geldiğinde çocuğunuzun işinin ne olduğunu bilmektir. Çocuğunuz yalnızca bir tür yemek yemek istiyorsa, ne seçeceğine karar vermek için ebeveynin işini yapıyor. Hangi gıdaların önerileceğine karar vermek ebeveynin görevidir.
İşiniz, yemeklerde ve atıştırma zamanlarında besleyici yiyecek seçenekleri sunmaktır. Ne, nerede ve ne zaman yemek yiyeceğinize siz karar verin.
Çocuğunuzun işi, hizmet ettiğiniz yiyeceklerden ne kadar yiyeceğini seçmektir. Çocuğunuz ne kadar yiyeceğinize ve hatta yemeye karar verir.
Bu fikir sizin için yeniyse, hem sizin hem de çocuğunuzun uyum sağlaması biraz zaman alabilir. Zamanla, çocuğunuz, her öğün ve atıştırmalıkta istediği kadar az ya da istediği kadar yemesine izin verileceğini öğrenecektir. Bu, çocuğunuzu iç açlık ölçüsüne güvenmeye devam etmesi için teşvik edecektir.

Çocuğunuzun sağlıklı beslenme alışkanlıklarını desteklemenize yardımcı olabilecek bazı yollar:

 • Mümkün olduğunca aile bireyleri birarada yemek yiyin.
 • Aile yemeklerini keyifli ve olumlu tutun.
 • Çocuğunuzun yediği yiyeceğin türü veya türü hakkında yorum yapmaktan kaçının.
 • Yemek yeme baskısı aslında çocukların yeni veya farklı yiyecekleri kabul etmesini azaltır.
 • Aile yemeklerinde sağlıklı yiyecek seçimleri yapın. Çocuklar, yaptığınız seçimlerin farkına varır ve örneğinizi takip eder.
 • Yemek zamanlarını oldukça öngörülebilir yapın. Her gün aynı saatlerde yiyin.
 • Çocuğunuzun çok aç kalmaması için yeterince sık yemek yiyin.
 • Yemek sırasında birbirinizle konuşmak ve eğlenmekten başka bir şey yapmayın – TV ya da dikkat dağıtıcı yok.

İşte çocuğunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olabileceğiniz başka yollar:

 • Çocuğunuzun günlük televizyonunda ve eğlence ekranındaki saatte sınırlar belirleyin.
 • Çocuğunuzla birlikte oturun ve bu zaman ödeneğini nasıl kullanacağını planlayın.
 • Fiziksel aktiviteyi ailenizin günlük yaşamının bir parçası yapın. Örneğin, çocuğunuzu okula götürürken yürütün ve yemekten sonra bir yürüyüş yapın.
 • Küçük çocuğunuza nasıl atlamayı, atlamayı, dans etmeyi, oyun oynamayı, bisiklete binmeyi ve daha fazlasını yapmayı öğretin. Büyük çocuğunuzu, aktif olmak için en sevdiği yollarını bulmaya teşvik edin.

Kötü beslenme alışkanlıklarına sebep olan nedir?

Kötü beslenme alışkanlıkları, aksi halde sağlıklı çocuklarda çeşitli nedenlerle gelişebilir. Bebekler tatlı tatları sevmek için doğarlar. Fakat eğer bebekler çok çeşitli temel yiyecekleri yemeyi öğreneceklerse, diğer tatları sevmeyi öğrenmeleri gerekir, çünkü birçok besleyici yiyeceklerin tadı tatlı değildir.

Mevcut yemek seçenekleri.

Şeker ve alkolsüz içecekler her zaman mevcutsa, çoğu çocuk daha besleyici bir atıştırma yerine bu yiyecekleri seçecektir. Ancak bu seçimleri yasaklamak, çocuğunuzun onları daha fazla istemesini sağlayabilir. Çocuğunuzun yemeklerinin bir parçası olarak daha az besleyici yiyecekler içerebilir, böylece diğer yiyeceklerle birlikte tadını çıkarmayı öğrenir. Çeşitli besleyici ve çekici yiyecek seçeneklerini mevcut tutmaya çalışın. Sağlıklı ve çocuk dostu atıştırmalık fikirler şunlardır:

 • Dil peyniri.
 • Tam buğday kraker ve fıstık ezmesi.
 • Patlamış mısır.
 • % 100 gerçek meyve ile dondurulmuş meyve suyu çubukları.
 • Meyve ve kuru meyveler.
 • Humus veya fasulye sosu ile havuç.
 • Taze meyveli az yağlı yoğurt.

Kişisel seçim için ihtiyaç.

Bir ebeveyn ile çocuk arasındaki güç mücadeleleri yeme davranışını etkileyebilir. Çocukların belli bir yemeği yemeleri için baskı yapılırsa, genellikle zevk alacakları bir şey olsa bile, o yemeği yemeyi reddetme olasılıkları daha yüksektir. Çeşitli besleyici gıdalar sağlayın. Çocuğunuz, sunduğunuz seçimlerden ne ve ne kadar yiyeceği konusunda karar verebilir.
Bir çocuğun hüznü, kaygısı veya aile krizi, aşırı yemeye neden olabilir. Çocuğunuzun duygularının yemeğini etkilediğini düşünüyorsanız, yeme davranışına odaklanmak yerine duygulara neden olan sorunu çözmeye odaklanın.
Çocuğunuz sağlıklıysa ve besleyici ve çeşitli bir diyet yapıyorsa, ancak çok az yiyorsa, diğer çocuklardan daha az besin enerjisine (kalori) ihtiyacı olabilir. Bazı çocuklar aynı yaş veya büyüklükten diğerlerinden daha fazla günlük kaloriye ihtiyaç duyar ve beklediğinizden daha fazla yer. Her çocuğun farklı kalori ihtiyacı var.

Nadir durumlarda, çocuk iştahını etkileyen tıbbi durum nedeniyle normalden daha az veya çok yiyebilir. Çocuğunuzun yemek yeme şeklini etkileyen tıbbi bir sorunu varsa, çocuğunuzun doğru miktarda beslenmeye nasıl yardımcı olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Zayıf beslenme riskleri nelerdir?

Yeme alışkanlığı zayıf olan bir çocuk yetersiz beslenebilir. Bu, sağlıklı büyüme ve gelişme için gerekli besin miktarlarını alamayacağı anlamına gelmektedir. Bu, kilolu veya fazla kilolu olmasına neden olabilir. Yetersiz beslenen çocuklar, hastalık şanslarını artıran bağışıklık sistemine daha zayıf bir şekilde vücuda sahip olma eğilimindedir. Kötü beslenme alışkanlıkları, çocuğun daha sonraki yaşamında kalp hastalığı, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet veya yüksek kolesterol riskini artırabilir.

Zayıf yeme alışkanlıkları şunlardır:

 • Çok sınırlı sayıda yiyecek yemek.
 • Sebze gibi tüm yiyecek gruplarını yemeyi reddetmek.
 • Alkolsüz içecekler, cipsler ve çörekler gibi çok düşük besin kalitesinde yiyecekler yemek.
 • Büyük porsiyonlarda servis yapmaktan veya “tabağınızı temizlemek” veya “hepsini bitirmek” söylenmekten fazla abartmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir