Ayurveda Diyeti

Yediğiniz ve içtiğiniz şey sadece kilonuzu ve genel sağlığınızı etkilemez. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarını ve duygusal sağlığını da etkiler.

Ayurveda diyeti, en uygun zihin-beden dengesini korumanıza yardımcı olan bütünsel bir yaklaşımdır.

Ayurveda Diyeti Nedir?

Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne göre, Ayurveda’nın dünyanın en eski şifa bilimi olduğu düşünülmektedir. Hindistan’da en az 3000 yıldır uygulanmaktadır.

Ayurveda, hastalığın doshas olarak bilinen spesifik enerji türlerindeki dengesizlikten geldiği kavramına dayanır. Doshalarınız dengesizse, hastalık, bilişsel sorunlar ve duygusal sorunlar ortaya çıkabilir.

Üç tür dosha vardır.

1.Vatta: Kalp atışı, nefes alma, yanıp sönme ve dolaşım gibi hareketle ilişkili otonom vücut işlevlerini kontrol eden enerji. Dengeli Vatta yaratıcılığa ve canlılığa yol açar. Vatta dengesiz olduğunda, endişe sıklıkla ortaya çıkar.

2.Pitta: Sindirim, emilim ve vücut ısısı gibi metabolik fonksiyonları kontrol eden enerji. Dengeli Pitta memnuniyet ve zekaya neden olur. Dengesiz Pitta öfke ve ülser ile sonuçlanabilir.

Kapha: Büyümeyi kontrol eden enerji. Dengeli Kapha sevgiye ve affediciliğe yol açar. Dengesiz Kapha güvensizliği ve kıskançlığı tetikler.

Her üç dosha türü de herkeste bulunur. Bununla birlikte, en az biri baskındır. Baskın dosha’nızı destekleyen yiyecekler yemek, zihninizi ve vücudunuzu dengede tutmaya yardımcı olur.

Chopra Center (TCC), baskın dosha’nızı belirlemenize yardımcı olacak bir sınav sunmaktadır. Ayurveda diyetinde, baskın dosha’nızı destekleyen gıdalar yemeye odaklanmalı ve dengesiz olmasına neden olan gıda alımını en aza indirmelisiniz. 2015 tarihli bir araştırma, dozların uyku kalitesini ve miktarını etkilediğini göstermektedir.

Altı Lezzetler

TCC’ye göre, Ayurveda altı lezzeti tanır ve her öğünde hepsinin tadını çıkarmayı önerir:

1.Tatlı: tahıllar, makarna, ekmek, pirinç, nişastalar, süt ürünleri, et, tavuk, şeker, bal ve pekmez
2.Tuzlu: tuz, soya sosu, tuzlanmış et, balık
3.Ekşi: narenciye, çilek, domates, salamura gıdalar, alkol
4.Keskin: biber, soğan, sarımsak, acı, karabiber, zencefil, karanfil, hardal, salsa
5.Acı: yapraklı sebzeler, yeşil ve sarı sebzeler, lahana, kereviz, brokoli, lahanası, pancar
6.Büzücü: mercimek, kuru fasulye, elma, nar, çay, karnabahar

Dosha Tipiniz İçin Yemek

Her tat, dosharınızı etkiler. Bir dosha dengede değilse, az çok belirli bir tat yemelisiniz.

Vata baskın ve dengesizse, kendinizi yemek atlarken, istenmeyen kilo kaybında ve sindirim sorunlarında bulabilirsiniz. Vata’yı dengelemek için şunları yapmalısınız:

 • tatlı, tuzlu ve ekşi tadı olan yiyecekler yiyin
 • yağlı, ağır ve sıcak yiyecekler yiyin
 • soğuk ve çiğ gıdalardan kaçının
 • fesleğen, defne, tarçın, narenciye, sığla, karanfil, lavanta, vanilya, adaçayı ve çam yemek

Pitta baskın ve dengesizse, sonuç olarak ülser, mide ekşimesi, yüksek tansiyon ve vücutta iltihaplanma olabilir. Kızgın ve sinirli olabilirsiniz. Pitta’yı dengelemek için:

 • tatlı, acı ve büzücü tatma yiyecekler yiyin
 • sıcak ve baharatlı yiyeceklerden kaçının
 • diyetinize sandal ağacı, yasemin, nane, lavanta, rezene ve papatya ekleyin

Kapha baskın ve dengesizse, sıvıyı tutabilir, kilo alabilir ve alerji geliştirebilirsiniz. Duygusal olarak, inatçı olabilir, değişime karşı dirençli olabilir ve sağlıksız davranışlara ve ilişkilere bağlı kalabilirsiniz. Kapha’yı dengelemek için:

 • keskin, acı ve büzücü tatlar yiyin
 • ağır yiyeceklerden, tuzdan ve süt ürünlerinden kaçının
 • diyetinize karanfil, ardıç, mercan köşk ve tarçın gibi uyarıcı otlar ekleyin

Ayurveda Enstitüsü, her bir doz için hangi yiyeceklerin en iyi ve en kötü olduğunu belirlemenize yardımcı olacak yönergeler oluşturmuştur.

Üç Gunas

Ayurveda Dosha’ya göre, tüm yiyecekler zihni ve vücudu etkileyen özelliklere sahiptir. Orkinosunu belirleyen sadece yiyeceğin kendisi değil, aynı zamanda nasıl hazırlandığını da gösterir:

1.Sattva: Meyve ve sebzeler, ghee, süt ve baklagiller dengeyi ve sakinliği getirir ve net bir zihni teşvik eder. Kolay sindirilebilir, taze ve temizdir (yapay içerik veya koruyucu içermez) ve sevgi ve barış ile yapılırlar. Sattva gıdaları diyet temeliniz olmalıdır.

2.Rajas: Enerji ve kararlılığı destekleyen ateşli yiyecekler. Sarımsak, kafein, yumurta, et, alkol, kızarmış yiyecekler, pişmiş yiyecekler veya fermente ve taze konserve yiyecekleri içerir. Rajas yemekleri öfke veya tutku ile hazırlanabilir. Tutku ve sürüş için bu yiyecekleri gerektiği gibi yiyin.

3.Tamas: Soğan, mantar, et, mikrodalga fırınlı gıdalar, dondurulmuş gıdalar ve ilgisiz yapılan gıdalar negatiftir ve uyuşukluk, depresyon ve öldürücü veya intihar niyetlerini teşvik eder. Bu yiyecekler diyetinizde azaltılmalı veya ortadan kaldırılmalıdır.

Genel Ayurveda Diyet İpuçları

Ayurveda diyeti, yoksunluk veya gıdalardan kaçınmakla ilgili değildir. Aksine, en iyi fiziksel ve zihinsel sağlık için baskın dosha’nızı dengede tutmak için yemeye dayanır. Hakim durumunuz dışındaki dozların da dengesiz olabileceğini unutmayın. Bu noktada, belirli dozları dengelemeye yardımcı olacak yiyecekler yemelisiniz.
Mark Vinick masör ve klinik Ayurveda uzmanıdır. Web sitesine göre, Ayurveda diyetiyle ilgili genel temel yönergeler var:

 • Mümkün olduğunca taze, organik yiyecekler yiyin.
 • Sıcak, taze pişmiş yiyecekler yiyin.
 • Mikrodalga gıdaları kullanmayın.
 • Konserve, dondurulmuş ve genetik mühendisliği yapılmış gıdalar da dahil olmak üzere işlenmiş gıdalardan kaçının.
 • Rafine un ve şekerlerden kaçının.
 • Yapay tatlar, koruyucular ve renklendiricilerden kaçının.
 • Yemekleri yavaşça, kısık ateşte pişirin.
 • Doyana kadar yiyin ve yemek atlamayın.
 • Her gün aynı saatte yiyin.
 • Kahvaltı ve akşam yemeği hafif yemekler olmalı ve öğle yemeği günün en büyük yemeği olmalı ve bol miktarda protein içermelidir.
 • Yemeğinizi yavaş ve iyice çiğneyin.
 • Yemeğinizle soğuk içecekler içmeyin ve bitkisel çay veya su gibi sıcak veya oda sıcaklığında içecekleri yudumlayın.
 • Her yemekten sonra kısa bir yürüyüşe çıkın.

Bilimsel kanıt

Araştırma, Ayurveda takviyeleri alırken dikkatli olunmasını gerektirir. 2008 yılında yapılan bir çalışmada 193 Ayurveda ürününün, yüzde 21’i toksik düzeylerde ağır metal içeriyordu.

Ayurveda bitkilerinin ön denemesi, yaygın olarak reçete edilen bir ilaç olan metotreksat ile karşılaştırıldığında artrit hastaları için umut verici sonuçlar verdi.

Araştırmalar sınırlı olmakla birlikte, Ayurveda tıbbında yaygın olarak kullanılan zerdeçal kullanımı, sindirim bozuklukları ve artrit için potansiyel yardım göstermektedir.

Yetersiz araştırma veya zayıf çalışma tasarımı nedeniyle, çeşitli Ayurveda tedavilerinin, diyetlerinin ve protokollerinin güvenliği, etkinliği ve değeri ile ilgili sonuçlar belirsizliğini korumaktadır. Daha yakından kontrol edilen ve kaliteli bir araştırmaya ihtiyaç vardır.

Klişe doğru – Ne yersen osun.

Bilim, Ayurveda’nın gerçek, bütün, taze ve besin açısından zengin gıdalar yemeye verdiği önemi desteklemektedir. Bir UCLA raporuna göre, araştırmalar omega-3’lerin özellikle egzersizle eşleştirildiğinde beyni korumaya ve akıl hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

Ayurveda diyeti, işlenmiş gıdalardan kaçındığı ve temiz beslenmeyi desteklediği ve kalori saymaya ve gıdaları kısıtlamaya dayanmadığı için bir diyetten daha sağlıklı bir yemektir.

Zihninizi dengelemenin ve sağlığınızı korumanın bir yolunu arıyorsanız, Ayurveda diyetinin sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için doktorunuzla veya diyetisyeninizle konuşun.

KAYNAK: Rachael Link, MS, RD, 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir