Antiviral Etkili 15 Bitki

Eski zamanlardan beri, otlar viral enfeksiyonlar dahil olmak üzere çeşitli hastalıklar için doğal tedaviler olarak kullanılmaktadır.

Güçlü bitki bileşiklerinin konsantrasyonu nedeniyle, birçok bitki virüslerle savaşmaya yardımcı olur ve doğal tıp uygulayıcıları tarafından tercih edilir.

İşte güçlü antiviral aktiviteye sahip 15 bitki:

 1. Kekik

Kekik, nane ailesinde etkileyici tıbbi özellikleri ile bilinen popüler bir bitkidir. Karvakrol içeren bitki bileşikleri antiviral özellikler sunar.

Bir test tüpü çalışmasında, hem kekik yağı hem de izole edilmiş karvakrol, 15 dakika içinde murin norovirüsün (MNV) aktivitesini azaltmıştır (1).

MNV son derece bulaşıcıdır ve insanlarda mide gribinin birincil nedenidir. İnsan norovirüsüne çok benzer ve bilimsel çalışmalarda kullanılır, çünkü insan norovirüsünün laboratuvar ortamlarında büyümesi çok zordur (2).

Kekik yağı ve karvakrolün herpes simpleks virüsü tip-1’e (HSV-1) ve bebeklerde ve çocuklarda yaygın bir ishal nedeni olan rotavirüs; ve solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan solunum sinsityal virüsü (RSV) (3, 4, 5) karşı antiviral aktivite sergilediği gösterilmiştir.

 1. Adaçayı

Ayrıca nane ailesinin bir üyesi olan adaçayı, uzun zamandır geleneksel tıpta viral enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan aromatik bir bitkidir (6).

Adaçayının antiviral özellikleri çoğunlukla bitkinin yapraklarında ve sapında bulunan saffininolid ve adaçayı olarak adlandırılan bileşiklere atfedilir (7).

Test tüpü araştırması, bu bitkinin AIDS’e yol açabilen insan immün yetmezlik virüsü tip 1 (HIV-1) ile savaşabileceğini göstermektedir. Bir çalışmada, adaçayı özütü, virüsün hedef hücrelere girmesini önleyerek HIV aktivitesini önemli ölçüde inhibe etti (8).

Adaçayı ayrıca atlar, inekler ve domuzlar gibi çiftlik hayvanlarını enfekte eden HSV-1 ve Indiana vesiculovirüsüyle mücadele ettiği gösterilmiştir (9, 10).

 1. Fesleğen

Tatlı ve kutsal çeşitler de dahil olmak üzere birçok fesleğen, bazı viral enfeksiyonlarla savaşabilir.

Örneğin, bir test tüpü çalışması, apigenin ve ursolik asit gibi bileşikler de dahil olmak üzere fesleğen ekstraktlarının herpes virüslerine, hepatit B’ye ve enterovirüse karşı güçlü etkiler sergilediğini buldu (11).

Tulsi olarak da bilinen kutsal fesleğenin, viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilecek bağışıklığı arttırdığı gösterilmiştir.

24 sağlıklı yetişkinde yapılan 4 haftalık bir çalışmada, 300 mg kutsal fesleğen ekstraktı takviyesi, her ikisini de vücudunuzu viral enfeksiyonlardan korumaya ve savunmaya yardımcı olan bağışıklık hücreleri olan yardımcı T hücreleri ve doğal öldürücü hücrelerin seviyelerini önemli ölçüde artırdı (12).

 1. Rezene

Rezene, bazı virüslerle savaşabilen meyan aromalı bir bitkidir.

Bir test tüpü çalışması, rezene ekstraktının sığırlarda solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan herpes virüslerine ve parainfluenza tip-3’e (PI-3) karşı güçlü antiviral etkiler sergilediğini göstermiştir (13).

Dahası, rezene esansiyel yağının ana bileşeni olan trans-anethole, herpes virüslerine karşı güçlü antiviral etkiler göstermiştir (14).

Hayvan araştırmalarına göre, rezene ayrıca bağışıklık sisteminizi artırabilir ve iltihabı azaltabilir, bu da viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir (15).

 1. Sarımsak

Sarımsak, viral enfeksiyonlar dahil olmak üzere çok çeşitli durumlar için popüler bir doğal ilaçtır.

İnsan papillomavirüsünün (HPV) neden olduğu siğilleri olan 23 yetişkinte yapılan bir çalışmada, etkilenen bölgelere günde iki kez sarımsak özütü uygulanması, 1-2 hafta sonra hepsinde siğilleri ortadan kaldırdı (16, 17).

Ek olarak, daha eski test tüpü çalışmaları, sarımsağın influenza A ve B, HIV, HSV-1, viral pnömoni ve rinovirüse karşı antiviral aktiviteye sahip olabileceğini ve bu da soğuk algınlığına neden olabileceğini belirtmektedir. Bununla birlikte, mevcut araştırmalar eksiktir (18).

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, sarımsağın viral enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilecek koruyucu bağışıklık hücrelerini uyararak bağışıklık sistemi yanıtını arttırdığını göstermektedir (19).

 1. Limon otu

Limon balsamı, çaylarda ve baharatlarda yaygın olarak kullanılan bir limon bitkisidir. Ayrıca tıbbi özellikleriyle de kutlanmaktadır.

Limon balsamı özütü, antiviral aktiviteye sahip konsantre esansiyel yağlar ve bitki bileşikleri kaynağıdır (20).

Test tüpü araştırması, bebeklerde ve çocuklarda ciddi enfeksiyonlara neden olabilecek kuş gribi (kuş gribi), herpes virüsleri, HIV-1 ve enterovirüs 71’e karşı antiviral etkilere sahip olduğunu göstermiştir (8, 20, 21, 22, 22, 23).

 1. Nane

Nane, güçlü antiviral niteliklere sahiptir ve yaygın olarak viral enfeksiyonları doğal olarak tedavi etmek için kullanılan çaylara, ekstraktlara ve tentürlere eklenir.

Yaprakları ve uçucu yağları, antiviral ve antienflamatuar aktiviteye sahip mentol ve rosmarinik asit dahil aktif bileşenler içerir (24).

Bir test tüpü çalışmasında, nane yaprağı ekstresi, solunum sinsityal virüsüne (RSV) karşı güçlü antiviral aktivite gösterdi ve inflamatuar bileşiklerin seviyelerini önemli ölçüde azalttı (25).

 1. Biberiye

Biberiye, yemek pişirmede sıklıkla kullanılır, ancak benzer şekilde oleanolik asit dahil çok sayıda bitki bileşiği nedeniyle terapötik uygulamalara sahiptir (26) .

Oleanolik asit, hayvan ve test tüpü çalışmalarında herpes virüslerine, HIV, influenza ve hepatite karşı antiviral aktivite göstermiştir (27).

Ayrıca, biberiye özü, karaciğeri etkileyen herpes virüslerine ve hepatit A’ya karşı antiviral etkiler göstermiştir (28, 29).

 1. Ekinezya

Ekinezya, etkileyici sağlığı geliştirici özellikleri nedeniyle bitkisel tıbbın en popüler kullanılan bileşenlerinden biridir. Bitkinin çiçekleri, yaprakları ve kökleri dahil olmak üzere birçok kısmı doğal ilaçlar için kullanılır.

Aslında, koni şeklindeki çiçekler üreten bir çeşit olan Ekinezya purpurea, Yerli Amerikalılar tarafından viral enfeksiyonlar da dahil olmak üzere çok çeşitli durumları tedavi etmek için kullanıldı (30).

Birkaç test tüpü çalışması, E. pallida, E. angustifolia ve E. purpurea dahil olmak üzere bazı ekinezya çeşitlerinin özellikle uçuk ve grip gibi viral enfeksiyonlarla mücadelede etkili olduğunu göstermektedir (31).

Özellikle, E. purpurea’nın bağışıklık arttırıcı etkilere sahip olduğu düşünülmektedir, bu da özellikle viral enfeksiyonların tedavisinde yararlıdır (30).

 1. Mürver

Mürver, yaşlı olarak da adlandırılan bir bitkiler ailesidir. Grip ve soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonları doğal olarak tedavi etmek için kullanılan iksirler ve haplar gibi çeşitli ürünler yapılır.

Farelerde yapılan bir araştırma, konsantre mürver suyunun influenza virüsü replikasyonunu baskıladığını ve bağışıklık sistemi yanıtını uyardığını belirledi (32).

Dahası, 180 kişide yapılan 4 çalışmanın gözden geçirilmesinde, mürver takviyelerinin viral enfeksiyonların neden olduğu üst solunum yolu semptomlarını önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur (33).

 1. Meyan kökü

Meyan kökü geleneksel Çin tıbbında ve diğer doğal uygulamalarda yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Glycyrrhizin, liquiritigenin ve glabridin, meyan kökü içindeki güçlü antiviral özelliklere sahip aktif maddelerden sadece birkaçıdır (34).

Test tüpü çalışmaları, meyan kökü ekstresinin ciddi bir pnömoniye neden olan HIV, RSV, herpes virüsleri ve ciddi akut solunum sendromu ile ilişkili koronavirüs (SARS-CoV) karşı etkili olduğunu göstermektedir (35, 36, 37) .

 1. Geven Otu

Astragalus, geleneksel Çin tıbbında popüler olan çiçekli bir bitkidir. Önemli bağışıklık arttırıcı ve antiviral özelliklere sahip Astragalus polisakkarit (APS) ile övünür (38).

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, astragalus’un herpes virüsleri, hepatit C ve kuş gribi H9 virüsüyle mücadele ettiğini göstermektedir (39, 40, 41, 42).

Ayrıca, test tüpü çalışmaları APS’nin merkezi sinir sistemindeki en bol hücre türü olan insan astrosit hücrelerini herpes enfeksiyonundan koruyabildiğini göstermektedir (38).

 1. Zencefil

İksirler, çaylar ve pastiller gibi zencefil ürünleri popüler doğal ilaçlardır – ve bunun iyi bir nedeni vardır. Zencefil, güçlü bitki bileşikleri konsantrasyonu sayesinde etkileyici antiviral aktiviteye sahip olduğu gösterilmiştir.

Test tüpü araştırması, zencefil ekstraktının insan norovirüsüyle karşılaştırılabilir olan kuş gribi, RSV ve kedi calicivirüsüne (FCV) karşı antiviral etkilere sahip olduğunu göstermektedir (43, 44 , 45)

Ek olarak, zencefil içindeki gingeroller ve zingerone gibi spesifik bileşiklerin viral replikasyonu inhibe ettiği ve virüslerin konakçı hücrelere girmesini önlediği bulunmuştur (46).

 1. Ginseng

Kore ve Amerikan çeşitlerinde bulunabilen Ginseng, Panax ailesindeki bitkilerin köküdür. Geleneksel Çin tıbbında uzun süredir kullanılan, virüslerle mücadelede özellikle etkili olduğu gösterilmiştir.

Hayvan ve test tüpü çalışmalarında, Kore kırmızı ginseng ekstresi RSV, herpes virüsleri ve hepatit A’ya karşı önemli etkiler göstermiştir (47, 48, 49).

Ayrıca, ginsengin ginsenosidler olarak adlandırılan bileşiklerin, beynin meningoensefalit adı verilen bir enfeksiyonu da dahil olmak üzere çeşitli ciddi hastalıklarla ilişkili olan hepatit B, norovirüs ve coxsackievirüslere karşı antiviral etkileri vardır (49).

 1. Karahindiba

Karahindiba, yaygın olarak yabani ot olarak kabul edilir, ancak potansiyel antiviral etkiler dahil olmak üzere çoklu tıbbi özellikler için araştırılmıştır.

Test tüpü araştırması, karahindiba hepatit B, HIV ve influenza ile mücadele edebileceğini göstermektedir (50, 51, 52).

Ayrıca, bir test tüpü çalışması, karahindiba özütünün, dang hummasına neden olan sivrisinek kaynaklı bir virüs olan dang’in replikasyonunu inhibe ettiğini kaydetti. Ölümcül olabilen bu hastalık, yüksek ateş, kusma ve kas ağrısı gibi semptomları tetikler (53, 54).

Alt çizgi

Otlar eski zamanlardan beri doğal ilaçlar olarak kullanılmaktadır.

Fesleğen, adaçayı ve kekik gibi yaygın mutfak bitkilerinin yanı sıra astragalus ve sambucus gibi daha az bilinen bitkiler, insanlarda enfeksiyonlara neden olan çok sayıda virüse karşı güçlü antiviral etkilere sahiptir.

Bu güçlü bitkileri en sevdiğiniz tariflerde kullanarak veya çaylara dönüştürerek diyetinize eklemek kolaydır.

Bununla birlikte, çoğu araştırmanın konsantre ekstraktlar kullanan test tüplerinde ve hayvanlarda gerçekleştirildiğini unutmayın. Bu nedenle, bu bitkilerin küçük dozlarının aynı etkilere sahip olup olmayacağı belirsizdir.

Ekstraktlar, tentürler veya diğer bitkisel ürünlerle desteklemeye karar verirseniz, güvenli kullanım için doktorunuza veya diyetisyeninize danışın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir